FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W czwartek nie będzie miejsca, gdzie nie byłoby zagrożenia burzą i ulewą. Śledź mapę burz i opadów

W nocy z czwartku na piątek nad wschodnią Polską przejdą silne burze z ulewami, gradobiciami i wichurami. Nie ignoruj ostrzeżeń. Sprawdź na mapach, gdzie zjawiska będą najbardziej intensywne.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

W nocy z czwartku na piątek (15/16.07) we wszystkich regionach kraju, istnieje zagrożenie burzą lub opadami deszczu. Miejscami zjawiska mogą być gwałtowne, połączone z gradobiciami i wichurami.

Śledź burze i deszcze na żywo >>>

Zdecydowanie najbardziej niebezpiecznie będzie we wschodniej połowie kraju, gdzie burze będą miały największe natężenie i mogą im towarzyszyć nawet trąby powietrzne. Tam też będzie najcieplej, przez całą dobę nie mniej niż 20 stopni. Na zachodzie burze wreszcie osłabną.

Czerwone i pomarańczowe alerty

W strefie czerwonej w ciągu jednej godziny może spaść nawet powyżej 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę nawet 10 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr do 120 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Ryzyko utworzenia się trąb powietrznych osiągnie podwyższony poziom.

W strefie pomarańczowej w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Możliwe są trąby powietrzne.

Burzowo też w piątek

Piątek (16.07) będzie kolejnym dniem, który minie pod znakiem burz z ulewami, gradem i silnym wiatrem. Najbardziej intensywne będą one na północnym wschodzie, a najsłabsze na południowym zachodzie, gdzie miejscami nie powinno już padać.

Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 26 stopni w centrum i na północnym zachodzie do 32 stopni na północnym wschodzie. Wiatr zmieni kierunek na północy i nadal będzie słaby i umiarkowany, wzmagać się będzie tylko podczas burz.

Prognoza pogody na piątek. Fot. TwojaPogoda.pl

Ciśnienie będzie optymalne i stabilne. Barometry pokażą w samo południe od 1013 hPa na wschodzie do 1016 hPa na zachodzie. Biomet pozostanie niekorzystny, przez co osobom wrażliwym może dokuczać ból głowy, senność, zmęczenie, rozdrażnienie i rozkojarzenie.

Jak się zabezpieczyć?

Tradycyjnie przed nadejściem burz, nie należy parkować samochodu w pobliżu drzewa, studzienki kanalizacyjnej i w obniżeniu terenu, gdzie zwykle gromadzi się spływająca deszczówka. Przed wyjściem do pracy lepiej pozamykać okna, zwłaszcza dachowe.

Ta aplikacja mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play >>>

W upał najlepiej spożywać szklankę niegazowanej wody mineralnej co godzinę, a przebywając w pełnym słońcu jeszcze więcej, do 3-4 litrów na dobę. Warto przebywać w cieniu, unikać słońca, przewiewnie się ubierać, nie przemęczać i nie spożywać ciężkostrawnych pokarmów.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news