FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Trąby powietrzne siały spustoszenie w Londynie, Chicago i Auckland. Są spore szkody [ZDJĘCIA]

Trąby powietrzne w ostatnich dniach nawiedziły nie tylko mniejsze miejscowości, ale też duże miasta, siejąc spustoszenie. Uszkadzały budynki, łamały drzewa i zrywały linie energetyczne w Londynie, Chicago i Auckland. Zobacz zdjęcia i filmy.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

W piątek (25.06) wieczorem towarzysząca gwałtownej burzy trąba powietrzna nawiedziła wschodnią część Londynu. Na nagraniach możemy zobaczyć, jak uszkadza budynki, niszczy ogrodzenia, a nawet unosi kosze na śmieci. Służby poinformowały, że szkody odnotowano w kilkunastu budynkach.

Na szczęście nikt nie został poszkodowany. Naoczni świadkowie mówią, że nagle zrobiło się czarno. Pojawił się gwałtowny podmuch, który zaczął łamać gałęzie i zrywać dachówki, które spadały na chodniki i zaparkowane samochody. Gdyby przechodnie w ostatniej chwili nie ukryli się, ktoś mógłby doznać obrażeń, a nawet zginąć.

W innych regionach brytyjskiej stolicy ulewny deszcz zmienił ulice i chodniki w rwące potoki. Deszczówka z impetem spływając w dół zalewała piwnice, posesje i samochody. Szkody są spore, ale obyło się bez ewakuacji mieszkańców zalanych domów.

Trąby powietrzne nie są w Wielkiej Brytanii niczym niezwykłym. Każdego roku w porze letniej i jesiennej odnotowuje się ich ok. 35. Ostatnie silne tornado nawiedziło Londyn w 2006 roku. Najstarsze zaś wystąpiło 17 października 1091 roku, kiedy zburzyło drewniany Most Londyński i uszkodziło kościół St Mary-le-Bow, zabijając 2 osoby.

Ucierpiało też Chicago

Wcześniej trąba powietrzna nawiedziła zachodnie dzielnice i przedmieście Chicago w USA. Największe szkody poczyniła w Naperville i Woodridge, gdzie uszkodziła 175 budynków, a także samochody i drzewa.

35 tysięcy odbiorców zostało pozbawionych prądu, doszło też do wycieku gazu. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Syreny ostrzegawcze rozległy się krótko po godzinie 23:00, gdy część mieszkańców kładła się spać. Wezwano ich do schronienia się z dala od okien.

Ofiara śmiertelna w Auckland

Auckland, największe miasto Nowej Zelandii, również zostało spustoszone przez tornado. Szary lej uszkodził 62 domy. Konieczna okazała się ewakuacja ponad 30 osób. Niestety, doszło do tragedii. Zginęła 1 osoba.

Seria tornad w Chinach

Co najmniej 8 osób zginęło w Chinach w wyniku przejścia dwóch trąb powietrznych. Jedno z nich zdemolowało miasto Baochang w Mongolii Wewnętrznej. Miało kategorię EF3, co oznacz, że wiatr osiągał od 218 do 266 km/h.

Drugi lej uderzył w miasto Guyuan w prowincji Hebei. Z doniesień naocznych świadków wynika, że tornado miało tak wielką siłę, że zmiotło z powierzchni ziemi nawet murowane budynki. Widoczny na nagraniach lej i okazały.

Źródło: TwojaPogoda.pl / FOX / TVNZ / CGTN.

prognoza polsat news