FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Alarm pogodowy! W poniedziałek podtopienia, grad wielkości kurzych jaj, a nawet trąba powietrzna

Rzadko kiedy zdarza się, abyśmy już w czerwcu wydawali pomarańczowy alarm pogodowy. Jednak w poniedziałek spodziewamy się nie tylko skrajnej temperatury, ale też wyjątkowo gwałtownych burz. Dlatego też warto sprawdzić najnowszą prognozę i ostrzeżenia.

W poniedziałek (21.06), w pierwszy dzień astronomicznego lata, mamy do czynienia z dwoma niebezpiecznymi zjawiskami. Tym pierwszym jest upał, dochodzący miejscami do 34 stopni w cieniu. Drugim zaś gwałtowne burze z ulewami, gradem i silnym wiatrem.

Śledź burze na żywo >>>

Po raz pierwszy w tym roku wydajemy ostrzeżenie koloru pomarańczowego, przedostatniego w skali, co oznacza, że będzie bardzo groźnie.

W strefie żółtej spaść może do 20-30 mm deszczu, jednak towarzyszące opadom lokalne burze mogą zwiększać sumę opadów nawet do 50 mm. Miejscami możliwe są też opady gradu do 3 cm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Niewykluczone wezbrania rzek i podtopienia na lokalną skalę.

Jeszcze bardziej niebezpiecznej aury spodziewamy się w zachodniej części kraju, a dokładniej na zachodnim Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku, gdzie w gorącym i wilgotnym powietrzu będą się rozwijać potężne chmury burzowe sięgające wierzchołkami wysokości nawet 15 kilometrów.

W strefie pomarańczowej w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm (lokalnie do 100 mm) deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h (lokalnie do 120 km/h), może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Możliwe są trąby powietrzne.

Prognoza temperatury powietrza na poniedziałek. Fot. TwojaPogoda.pl

Przyczyną tych zjawisk będzie wędrująca nad Polską strefa zbieżności, poprzedzająca aktywny front atmosferyczny. We wtorek (22.06) nad zachodnie województwa spłynie za nią chłodne powietrze, obniżając temperaturę do 23-25 stopni. Na pozostałym obszarze upał utrzyma się.

Prognoza pogody na wtorek. Fot. TwojaPogoda.pl

Jak się zabezpieczyć poza domem?

- Jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,

- Unikać przebywania pod drzewami,

- Unikać przebywania na otwartej przestrzeni,

- Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni, należy znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,

- Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,

- Wyłączyć telefon komórkowy, gdyż jest on odbiornikiem radiowym. Co prawda o małej mocy, niemniej jednak, podczas burzy zaleca się unikanie prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy,

- Unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu - przedmioty metalowe mogą "przyciągać" pioruny,

- Pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży), samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,

- Natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba",

- Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,

- Jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

Jak się zabezpieczyć w domu?

- Unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (telefony, suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,

- Odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) - to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,

- Przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,

- Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.

Jak postępować po porażeniu piorunem?

- Należy zbadać stan ogólny poszkodowanego.

- Trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne.

- Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.

- Należy sprawdzić, czy drogi oddechowe poszkodowanego są drożne - nie zawierają ciał obcych.

- Następnie na środku klatki piersiowej poszkodowanego kładziemy nadgarstek jednej ręki i przykrywamy drugą dłonią splatając palce obu rąk oraz zaczynamy uciskanie.

- Po każdych 30 uciśnięciach 2 wdechy.

- Gdy przywrócimy poszkodowanemu oddech i tętno, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej i poczekać na przybycie lekarza.

Wskazówki na podstawie poradnika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news