FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Będzie gorąco, spadnie niewiele deszczu. Poziom rzek niski i nadal opada. Czy grozi nam susza?

Na większości rzek w naszym kraju poziom jest niski lub bardzo niski. Kolejny tydzień przyniesie nie tylko gorące, lecz również upalne powietrze, a także posuchę. Czy po mokrej zimie i wiośnie grozi nam letnia susza?

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Sobota (12.06) okazała się jak dotychczas najbardziej deszczowym dniem od początku czerwca, ponieważ padało w każdym zakątku kraju, choć nie wszędzie równie obficie. W wielu miejscach był to pierwszy deszcz od końca maja, a więc od 2 tygodni.

Tak było m.in. na Pomorzu i wybrzeżu, i nadal jest, ponieważ to obecnie najbardziej suche regiony w całym kraju. Ostatnie opady okazały się niewielkie, przeważnie nie przekroczyły 1 litra na metr kwadratowy ziemi.

Tymczasem przez całą pierwszą połowę czerwca, która już mija, powinno spaść, zgodnie z normą wieloletnią, od 50 do 90 litrów wody na metr kwadratowy. W dodatku wysokie temperatury sprzyjają parowaniu gleby i wód. Nic więc dziwnego, że rzeki wysychają i to błyskawicznie.

Sytuację pogorszą spodziewane w drugiej połowie przyszłego tygodnia upały i intensywne promieniowanie słoneczne przy niewielkich, tylko lokalnych opadach pochodzenia burzowego. Rolnicy obawiają się suszy, i to w momencie, gdy uprawy są w pełnej wegetacji.

Poziom Wisły w centrum Warszawy, po przejściu fali wezbraniowej, opadł do zaledwie 1 metra i nadal obniża się. W miejscu wodowskazu lustro wody sięga człowiekowi do pasa. Historyczne minimum to ok. 25 cm.

Sytuację ratuje mokra zima i część wiosny. Gdyby były suche, mielibyśmy dramat na polach i w sadach. Czerwiec miał być suchy i taki też będzie. Druga połowa miesiąca, mimo iż miejscami przyniesie sporo deszczu, to jednak w skali ogólnokrajowej będzie bardzo sucho.

Zgodnie z ostatnimi prognozami, lato też może się okazać suche, chociaż temperatury nadal stoją pod znakiem zapytania. Według jednych modeli prognostycznych będzie umiarkowanie ciepło, a nawet chłodno, a zgodnie z innymi gorąco. Wilgotna ma być za to jesień.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news