FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Księżyc w środku dnia „nadgryzł” Słońce. Zobacz częściowe zaćmienie nad Polską [ZDJĘCIA]

W czwartek w środku dnia byliśmy świadkami niecodziennego zjawiska na niebie. Słońce zostało przysłonięte przez Księżyc. Doszło tym samym do częściowego zaćmienia, pierwszego takiego od 6 lat. Zobacz, jak wyglądało na zdjęciach z całej Polski.

Tak wyglądała maksymalna faza zaćmienia Słońca w Polsce. Fot. TwojaPogoda.pl
Tak wyglądała maksymalna faza zaćmienia Słońca w Polsce. Fot. TwojaPogoda.pl

W czwartek (10.06) byliśmy świadkami pierwszego zaćmienia Słońca w naszym kraju od 6 lat. Zaćmienie miało postać częściową, a więc Księżyc nie zaćmił Słońca całkowicie, lecz w niewielkim stopniu, dosłownie „nadgryzł” jego prawy górny fragment, w zależności od regionu od 4 do 16 procent powierzchni słonecznej tarczy.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Dariusz Śpiewak (@dspiewak)

Największe zaćmienie zobaczyć można było na plażach Bałtyku, zaś najmniejsze w Bieszczadach. W Szczecinie, Koszalinie i Gdańsku zniknęło 15% słonecznej tarczy, a w Krakowie i Rzeszowie tylko 5%.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Łukasz Ptaszyński Photography (@lukasz_ptaszynski_photo)

Zaćmienie rozpoczęło się najwcześniej na krańcach zachodnich, o 11:37, a najpóźniej na wschodzie, o 12:07. Zakończyło się na najszybciej na zachodzie, o 13:45, a najpóźniej na wschodzie, o 14:03.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @martina_frackowiak

Nas jednak najbardziej interesowała faza maksymalna zjawiska, kiedy Księżyc najbardziej przysłaniał Słońce. Ten moment nastąpił między godziną 12:40 na zachodzie a 13:00 na wschodzie kraju.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez MOA Niepołomice (@moaniepolomice)

Niestety, w całym kraju niebo przysłaniały chmury kłębiaste, które jednak przeważnie pozwalały na ujrzenie Słońca. Znacznie większe zachmurzenie panowało na południowym zachodzie, południowym wschodzie i północnym wschodzie, gdzie miejscami padało i grzmiało. Tamtejsi obserwatorzy obeszli się smakiem.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez asia turemka 🇵🇱 (@asia_tu_myspace)

Znacznie bardziej spektakularne zaćmienie mogli obserwować mieszkańcy północnych regionów Ameryki Północnej, Europy i Azji, a zwłaszcza niektórych regionów Kanady, Grenlandii i Rosji, gdzie doszło do zaćmienia obrączkowego. Przez niecałe 4 minuty Słońce przypominało pierścień.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Zuza Reinhard (@zuza.reinhard)

Do większego zaćmienia dojdzie w Polsce już za rok, dokładnie 25 października 2022 roku. Wtedy możemy liczyć na to, że Księżyc przysłoni od 30 procent słonecznej tarczy na Dolnym Śląsku do 45 procent na Suwalszczyźnie.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Martin K-a (@martin.ka27)

Jednak najbardziej spektakularne wydarzenie czeka nas dopiero 21 czerwca 2039 roku, kiedy to obrączkowe zaćmienie będzie widoczne na sąsiedniej Litwie. U nas, a dokładniej na Suwalszczyźnie, Księżyc przysłoni aż 85 procent tarczy Słońca. Na obrączkowe zaćmienie na obszarze Polski poczekamy aż od 13 lipca 2075 roku.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news