FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Po raz pierwszy w swoim życiu ujrzeli błyskawice i usłyszeli grzmoty. W tej stolicy burzy nie było od 60 lat

Niewiele jest stolic na świecie, które nie doświadczyły burzy od 60 lat. Jedną z nich jest Lima w Peru, której większość mieszkańców po raz pierwszy w swoim życiu na własne oczy ujrzało błyskawice i usłyszało grzmoty. Jak to możliwe?

Błyskawice nad Limą w Peru. Fot. Twitter / @Ataque_Verbal.
Błyskawice nad Limą w Peru. Fot. Twitter / @Ataque_Verbal.

Lima to wyjątkowa stolica. Jej mieszkańcy od 60 lat nie doświadczyli burzy. W ostatnich dniach to się zmieniło. O poranku niebo nieoczekiwanie się zachmurzyło, zmieniając barwę z błękitnej na szarą. Nad miasto nadciągnęła chmura burzowa Cumulonimbus.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że stało się to po raz pierwszy od 1961 roku. Mieszkańcy nie mogli uwierzyć w to, co widzieli. Błyskawice przecinały niebo, jedna za drugą. Grzmoty zerwały na równe nogi wszystkich tych, którzy postanowili sobie dłużej pospać.

Niektórzy wzięli grzmoty za wybuchające bomby, za zamach terrorystyczny. Zdziwieni byli też meteorolodzy, którzy z zapartym tchem obserwowali zadziwiające zjawisko, które miało miejsce nad ich głowami.

Okazuje się, że burze nad Limą przechodzą niezwykle rzadko za sprawą Prądu Peruwiańskiego, który płynie z południa na północ wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej. Powoduje on wysuszanie i ochładzanie klimatu wybrzeża przyczyniając się do pustynnienia.

To właśnie z jego powodu powstały liczne pustynie, w tym słynna Atakama, gdzie deszcz pada raz na wiele lat. Aby mogła powstać chmura burzowa, powietrze musi być wilgotne i niestabilne, jednak nad Limą jest ono dokładnie przeciwne, chłodne i stabilne.

Zmieniło się to w ostatnich dniach, gdy nad regionem utworzył się niż atmosferyczny. Zaburzył on przepływ powietrza, wprowadził niestabilność, w której zaczęły się piętrzyć chmury burzowe. Jedna z nich dotarła nad Limę i sprawiła, że większość mieszkańców ujrzała burzę pierwszy raz w życiu.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Peruvian Times.

prognoza polsat news