FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Zmierzyli temperaturę gruntu i doznali szoku. W tym miejscu jest tak gorąco, jak na rozgrzanej patelni

Dzięki danym satelitarnym udało się ustalić, gdzie na świecie temperatura powierzchni ziemi jest najwyższa i najniższa. Wyniki pomiarów okazały się szokujące. Są miejsca, gdzie grunt przypomina rozgrzaną patelnię.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Chociaż oficjalnie najwyższą temperaturę powietrza na tle całej historii pomiarów meteorologicznych odnotowano 16 sierpnia 2020 roku w Dolinie Śmierci, gdzie termometr pokazał 54,4 stopnia, to jednak naukowcy od dawna sądzą, że te najgorętsze miejsce świata znajduje się gdzie indziej.

Dolina Śmierci położona w Kalifornii jest miejscem skrajnie gorącym, gdzie temperatura przynajmniej przez kilka dni w ciągu roku przekracza 50 stopni w cieniu, jednak znacznie dłużej upał utrzymuje się na pustyni Lut we wschodnim Iranie.

To wyjątkowe miejsce wciśnięte jest między pasma górskie. Głębokie piaszczyste doliny są nie tylko skrajnie gorące, ale też bardzo suche. Naukowcy z NASA, korzystając z danych satelitarnych z ostatnich 20 lat, ustalili, że temperatura gruntu sięga tam nawet 80,8 stopnia.

Zdjęcie satelitarne pustyni Lut w Iranie. Fot. NASA.

Jeszcze w tylko jednym miejscu na naszej planecie powierzchnia ziemi nagrzewa się tak bardzo. To pustynia Sonora położona na pograniczu Meksyku oraz amerykańskich stanów Kalifornia i Arizona. Tam również źródłem piekielnego żaru jest ukształtowanie terenu, a więc doliny otoczone górami.

Nagrzane od promieni słonecznych powietrze nie ma gdzie uciec, zalega w dolinach i wciąż się ogrzewa aż osiąga temperaturę rozgrzanej patelni. Nie trudno sobie wyobrazić co by się stało z naszymi stopami, gdybyśmy stąpali po takim żarze.

Naukowcy wskazali jeszcze jedno miejsce o rekordowej temperaturze powierzchni. To Antarktyda, gdzie pokrywa śnieżno-lodowa w długie noce polarne, przy zupełnym braku światła słonecznego, wychładza się nawet do minus 110,9 stopnia.

Pustynia Sonora na pograniczu USA i Meksyku. Fot. Joe Parks / Saguaro National Park.

Na podstawie danych o temperaturze gruntu można wskazać zarówno najcieplejsze, jak i najzimniejsze miejsce na świecie pod względem temperatury powietrza. Jednak póki w tych lokalizacjach nie znajdą się stacje meteorologiczne, nie będziemy mieli stuprocentowej pewności.

Naukowcy są jednak pewni, że na irańskiej pustyni Lut temperatura powietrza na wysokości 2 metrów, czyli na poziomie klatki meteorologicznej, może sięgać nawet 55 stopni, zaś na Antarktydzie spadać do minus 100 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news