FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

32 stopnie na północnych krańcach Rosji. Czegoś takiego o tej porze roku jeszcze nie było

Niespotykana nigdy wcześniej o tej porze roku fala upałów nawiedziła europejską część Rosji. W pobliżu wybrzeży Morza Arktycznego termometry pokazały nawet 32 stopnie. Źródłem tego żaru jest Bliski Wschód, gdzie niebawem również padną rekordy temperatury.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Ostatnie dni przyniosły ekstremalne temperatury dla tego okresu w roku w europejskiej części Rosji. Najpierw w Moskwie temperatura najwcześniej od końca dziewiętnastego wieku przekroczyła 30 stopni, zatrzymując się na 31 stopniach, pierwszy raz od 124 lat.

Następnie nadzwyczaj gorące powietrze dotarło na północne krańce Rosji. W mieście Narjan-Mar, położonym zaledwie 100 kilometrów od wybrzeża Morza Arktycznego, temperatura wzrosła do 31,7 stopnia. Pobity tym samym został dotychczasowy rekord majowego ciepła, wynoszący 27,8 stopnia.

Jakby tego było mało, to zaledwie 2 stopnie zabrakły do pobicia rekordu ciepła wszech czasów z lipca 1990 roku, który wynosi 33,9 stopnia. Dla porównania normalna temperatura pod koniec maja wynosi tam w okolicach 10-15 stopni.

Z kolei w mieście Chasawjurt w Dagestanie u stóp Kaukazu odnotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów, zarówno w maju, jak i na wiosnę, w skali całej Rosji. Było to dokładnie 39,7 stopnia.

Idzie duże ochłodzenie

W najbliższych dniach nadzwyczajne ciepło odsunie się w stronę północnej Syberii, gdzie temperatura będzie nawet o 15 stopni wyższa od normy. Tymczasem w europejskiej Rosji jeszcze przed końcem tygodnia nadejdzie znaczne ochłodzenie.

Fala upałów zmieni się w falę przeszywającego zimna. To będzie region Europy w największym odchyleniem temperatury poniżej normy, i to nawet o kilkanaście stopni. Miejscami odnotowane zostaną noce i poranne przymrozki, wyjątkowo późne.

50 stopni na Bliskim Wschodzie

Jednocześnie kolejna w tym sezonie fala piekielnego żaru opanuje północną Afrykę, Bliski Wschód oraz republiki byłego ZSRR w środkowej i zachodniej Azji. To właśnie stamtąd upalne powietrze płynęło dotychczas nad Rosję.

Jednak w pustynnych krajach będzie zdecydowanie goręcej, nawet 50 stopni w cieniu. To zupełnie normalna temperatura w lipcu i sierpniu, ale nie w maju. Sezon na skrajnie wysokie temperatury rozpoczyna się dopiero w czerwcu. W tym roku nadszedł nadzwyczaj wcześnie.

Mieszkańcy Iraku, Kuwejtu czy Iranu obawiają się tego, co czeka ich w środku lata, gdy zwykle jest najgoręcej. Czy padną historyczne rekordy żaru? Warto przypomnieć, że zgodnie z ostatnimi badaniami klimatologów, najwyższa temperatura to 54 stopnie, które odnotowano 15 lipca 1967 roku w Ahwazie w Iranie.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news