FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Gigantyczny wir nad Atlantykiem. Nazywa się Hubert i zmieni kolor Polski z niebieskiego na czerwony

Nad Atlantykiem narodził się potężny cyklon imieniem Hubert, który wespół z wyżem znad Morza Czarnego wywróci pogodę do góry nogami. Dzięki niemu Polska zmieni kolor z niebieskiego na czerwony. Co to oznacza?

Zdjęcie satelitarne cyklonu Hubert nad Atlantykiem w dniu 8 maja 2021. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne cyklonu Hubert nad Atlantykiem w dniu 8 maja 2021. Fot. NASA.

Rozpoczęły się duże zmiany w pogodzie. Dotychczas nad Europą mieliśmy chaotyczne rozlokowanie niżów i wyżów, co skutkowało bardzo zmienną aurą, dużymi wahaniami temperatury i ciśnienia. Było zimno, wilgotno i wietrznie.

Jednak układy baryczne zaczęły się wreszcie porządkować. Na zachodnie, a dokładniej nad Atlantykiem, mamy głęboki cyklon, który otrzymał imię Hubert. W jego centrum ciśnienie spadło poniżej 970 hPa. Niż przybrał postać olbrzymiego ślimaka, w którym chmury wirują przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Lokalizacja niżu nad Atlantykiem i wyżu nad Morzem Czarnym. Sprowadzają one ciepłe powietrze znad północnej Afryki. Fot. Windy.

Związany z nim front atmosferyczny ciągnie się daleko na południe aż po północno-zachodnią Afrykę. Po drugiej stronie kontynentu, nad rejonem Morza Czarnego, stacjonuje wyż. To właśnie dzięki niemu niebo nad Polską rozpogadza się i takie pozostanie przez kilka kolejnych dni.

Oba układy wspólnymi siłami ściągają bardzo ciepłe powietrze aż znad północnej Afryki w naszym kierunku. Do połowy przyszłego tygodnia spodziewamy się, że temperatura w naszych miejscowościach będzie przekraczać 20 stopni, a miejscami nawet 25 stopni. Niewykluczony jest pierwszy w tym roku upał, choć póki co lokalnie.

Anomalie temperatury 8 maja (po lewej) i 11 maja (po prawej). Kolor niebieski oznacza, że było chłodniej niż wynika to z normy wieloletniej, zaś kolor czerwony, że będzie znacznie cieplej niż być powinno w tym dniu. Fot. ClimateReanalyzer.org

Polska na mapie anomalii temperatury powietrza wreszcie zmieni kolor z niebieskiego, który reprezentuje wyjątkowy chłód, na czerwień, która wskazuje, że będzie dużo cieplej niż zwykle o tej porze roku, i to nawet o ok. 10 stopni.

Chociaż anomalie temperatury nigdy nie są pozytywnym zjawiskiem, to jednak tym razem kolor czerwony na mapach witamy z otwartymi ramionami. Po najzimniejszym od niemal ćwierć wieku kwietniu, mamy prawo cieszyć się przyjemnym ciepłem, słoneczkiem na błękitnym niebie i przyrodą mieniącą się soczystą zielenią.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news