FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Od początku roku odnotowano na całym świecie aż 7-krotnie więcej rekordów zimna niż ciepła

W ostatnich latach na całym świecie notowanych było znacznie więcej rekordów ciepła aniżeli zimna, co biorąc pod uwagę ocieplający się klimat, nikogo nie zaskakiwało. Jednak ostatnie miesiące przyniosły duże zmiany na liście rekordów temperatury.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Według Maximiliano Herrery, znanego łowcy rekordów temperatury, od początku tego roku w skali całego świata zmierzono aż 44 nowe rekordy zimna, a więc najniższe temperatury kiedykolwiek odnotowane w danych miejscowościach.

Dla porównania w analogicznym okresie rekordów ciepła było tylko 6, czyli 7-krotnie mniej niż rekordów zimna. Odnotowano je w Argentynie, Chile, Republice Południowej Afryki i w Mjanmie (Birmie).

Z kolei historyczne rekordy zimna padły w Hiszpanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach, Japonii, Korei Południowej, w Niemczech, na Węgrzech, w Meksyku i Stanach Zjednoczonych.

Chłodny pierwszy kwartał

Pierwszy kwartał tego roku był chłodniejszy w porównaniu z tymi z poprzednich lat. Według NOAA średnia temperatura o 0,76 stopnia przekraczała normę wieloletnią. To plasuje początek bieżącego roku jako dopiero 9. najcieplejszy w historii pomiarów, które są prowadzone od 1880 roku.

Na lądach północnej półkuli kwartał był 8. najcieplejszym, a na lądach południowej półkuli dopiero 20. najcieplejszym. Najzimniejszy był dotychczas luty. Za sprawą wyjątkowych chłodów w Ameryce Północnej i północnej Azji, średnia temperatura globalna przekraczała normę o 0,65 stopnia, co uplasowało ten miesiąc poza pierwszą dziesiątką najcieplejszych, dopiero na 16. pozycji.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NOAA / Maximiliano Herrera.

prognoza polsat news