FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Koszmarna majówka. Wzbierające rzeki, podtopienia, zerwane dachy, połamane drzewa. Sprawdź bilans

Ponad tysiąc strażacy interweniowali minionej doby przy usuwaniu skutków ulewnego deszczu i porywistego wiatru. Kilkadziesiąt tysięcy odbiorców nie miało prądu, doszło do podtopień dróg i budynków, a kilka domów straciło dachy.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Niedziela (2.05) minęła pod znakiem obfitych opadów deszczu, które spowodowały w wielu miejscach wezbrania na rzekach i lokalne podtopienia. Szkody poczynił także porywisty wiatr. Strażacy interweniowali przeszło 1,3 tysiąca razy.

Najczęściej wyjeżdżali do usuwania połamanych i powalonych drzew - 800 razy, odpompowywania wody z zalanych dróg i posesji - 360 razy, zabezpieczania budynków z zerwanymi dachami - 40 razy. Tych ostatnich najwięcej było w woj. lubelskim, gdzie przeszła trąba powietrzna.

Na szczęście w wyniku żywiołu nikt nie ucierpiał, ale szkody materialne są poważne, bo niektóre domy nie nadają się już do zamieszkania. Z kolei w miejscowości Różnowo w woj. warmińsko-mazurskim powalone przez wiatr drzewo runęło na samochód. Ranna została 1 osoba. Niemal 20 tysięcy odbiorców nie miało prądu.

Na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Mazowszu strażacy głównie osuszali budynki i posesje. W krótkim czasie spadło tam od 10 do 30 litrów deszczu na metr kwadratowy, a miejscami w pasie od pogranicza woj. wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego aż po pogranicze woj. mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego nawet do 50 litrów.

Ulewy spowodowały nagłe wzbieranie rzek, głównie w południowych regionach Dolnego Śląska, gdzie na 10-15 wodowskazach przekroczone zostały stany ostrzegawcze i alarmowe. W Jeleniej Górze i w powiecie kłodzkim wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Obecnie poziom wód powoli opada.

W poniedziałek (3.05) też spodziewamy się opadów, ale będą one słabe i przelotne. Nieco mocniej popada tylko miejscami na północy i północnym wschodzie, ale podtopień z tego powodu być już nie powinno. Wiatr nadal jest porywisty, ale osłabł do bezpiecznego poziomu.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW / Straż Pożarna / RCB.

prognoza polsat news