FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Front wędruje nad Polską i przynosi zróżnicowaną pogodę. Od krupy śnieżnej przez burze aż po 20 stopni

W sobotę mamy wyjątkowo niespokojną aurę, która w jednych regionach kraju przynosi pogodną i bardzo ciepłą aurę, z temperaturą sięgającą 20 stopni, a w innych ulewy, krupy śnieżne, burze i porywiste wiatry przy zaledwie 5 stopniach.

Wieczorna burza w Sulmierzycach w woj. wielkopolskim. Fot. Tomasz / TwojaPogoda.pl
Wieczorna burza w Sulmierzycach w woj. wielkopolskim. Fot. Tomasz / TwojaPogoda.pl

Z zachodu na wschód kraju w sobotę (27.03) wędruje chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Morza Norweskiego. Przynosi nam wymianę powietrza z bardzo ciepłego na dużo chłodniejszą masę.

W pierwszej połowie dnia w zachodniej połowie kraju było pochmurno z opadami deszczu, chwilami intensywnymi. Miejscami pojawiały się nawet burze. Wiatr z kierunku zachodniego i południowo-zachodniego nasilał się do 60-70 km/h, a temperatura nie przekraczała 10 stopni.

Śledź deszcze i burze na żywo >>>

W tym samym czasie na wschodzie było słonecznie, przeważnie bezchmurnie, a temperatura bardzo szybko rosła, sięgając w Małopolsce nawet 20 stopni w cieniu.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 27 marca 2021 o godzinie 13:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Po południu na zachodzie nadal padało, a miejscami zagrzmiało. W trakcie burz opady były obfite. Nasz czytelnik Tomasz uwiecznił wieczorem błyskawice nad Sulmierzycami w woj. wielkopolskim. Wiatr wzmagał się, dochodząc do 70 km/h, a w Wielkopolsce do 80 km/h.

Miejscami strażacy wyjeżdżali, aby usuwać połamane gałęzie z dróg i chodników. Doszło też do przerw w dostawach prądu, głównie w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Temperatura nadal spadała. Na Pomorzu odnotowano zaledwie 5 stopni, a w Gorzowie spadła krupa śnieżna.

W tym samym czasie na wschodzie nadal było słonecznie i bardzo ciepło. W Małopolsce i na Mazowszu odnotowano 20 stopni w cieniu. Najcieplej było tuż przed nadejściem frontu. Niebo zachmurzyło się, zaczęło obficie padać i porywiście wiać.

Warszawa podczas wieczornej ulewy. Obraz z kamery publikujemy dzięki uprzejmości platformy WebCamera.pl

Załamanie pogody do Warszawy dotarło o godzinie 18:15. Temperatura z godziny na godzinę spadła z 17 do 9 stopni. Na stolicę spadła ściana deszczu przy silnych porywach wiatru. Wymiana mas powietrza nastąpiła błyskawicznie.

Jaka będzie noc i niedziela?

Mokro i wietrznie będzie jeszcze w nocy z soboty na niedzielę (27/28.03), ale zarówno wiatr, jak i deszcz, będą systematycznie słabnąć. Niedziela (28.03) zapowiada się z przejaśnieniami i rozpogodzeniami, tylko miejscami słabo popada. Wiatr będzie chwilami silny, w porywach do 30-40 km/h, ale już nie tak bardzo, jak w sobotę (27.03).

Prognoza pogody na niedzielę. Fot. TwojaPogoda.pl

Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 7 stopni na północnym wschodzie i północnym zachodzie przez 8-9 stopni na przeważającym obszarze do 10 stopni na zachodzie.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news