FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Nagłe załamanie pogody. Wczoraj było rekordowo ciepło, a jeszcze dzisiaj chwyci mróz i spadnie śnieg

Rozpoczęły się duże zmiany w pogodzie, które w części kraju przeniosą nas z wiosny do zimy. Po rekordowo wysokich temperaturach mocno się ochłodzi, zacznie porywiście wiać oraz padać deszcz, a nawet śnieg. Sprawdź prognozę.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Jeszcze wczoraj (25.02) na Podhalu panowała prawdziwie wiosenna pogoda. W Zakopanem przy wolnym od chmur niebie termometry pokazały 18 stopni w cieniu i była to najwyższa temperatura w lutym w całej historii pomiarów meteorologicznych.

Jednak dzisiaj (26.02) na terenach górskich i okołogórskich spodziewamy się załamania pogody i to dosłownie z godziny na godzinę. Wieczorem zachmurzy się i zacznie padać, najpierw deszcz, a jeszcze przed północą również sam śnieg, gdy temperatura przejdzie na wartości ujemne.

Sypać będzie przez całą noc z piątku na sobotę (26/27.02), a także w sobotę (27.02). Spadnie nawet kilka centymetrów świeżego śniegu, akurat w momencie, gdy stara pokrywa śnieżna zaczęła się błyskawicznie roztapiać, a ulice i chodniki spłynęły wodą. Trzeba się liczyć z groźnym oblodzeniem. Będzie bardzo ślisko.

Lepiej nie wychodzić w góry

Osoby planujące wybrać się w Karpaty i Sudety w weekend (27-28.02) powinny poważnie się nad tym zastanowić, ponieważ w sobotę (27.02) spodziewamy się opadów śniegu, które przy wietrze przekraczającym w porywach 70-80 km/h, będą mieć postać zawiei śnieżnych.

Niski pułap chmur, a przez to gęste mgły, sprawią, że widoczność będzie ograniczona do zaledwie kilku metrów. Nie trudno będzie stracić orientację i pobłądzić. Wichura może stanowić zagrożenie na stromych podejściach. Szlaki będą śliskie.

Pierwszy deszcz od tygodnia

Podczas, gdy w górach i na terenach podgórskich spadnie śnieg, na nizinach pojawił się pierwszy od tygodnia deszcz. Najpierw zaczęło padać na Ziemi Lubuskiej, a następnie w Wielkopolsce, na Kujawach i Mazowszu.

W drugiej połowie dnia parasole przydadzą się w centrum i na południu kraju. Deszcz nie spadnie tylko w północnych województwach. Jednocześnie ochłodzi się. Temperatura na większym obszarze nie przekroczy już 10 stopni, jedynie na południu będzie jeszcze nawet ponad 15 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news