FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tak ciepło na Kasprowym Wierchu i Śnieżce zimą jeszcze nie było. Padły historyczne rekordy

O tym, jak wyjątkowo ciepłe powietrze dociera nad Polskę znad Sahary, świadczą rekordy temperatury, które odnotowano na szczytach Śnieżki i Kasprowego Wierchu. Nigdy wcześniej w lutym, a nawet przez całą zimę, nie było tam aż tak ciepło.

Obserwatorium meteorologiczne na Kasprowym Wierchu w Tatrach. Fot. TwojaPogoda.pl
Obserwatorium meteorologiczne na Kasprowym Wierchu w Tatrach. Fot. TwojaPogoda.pl

Poniedziałek (22.02) zapisze się na łamach polskiej meteorologii, ale zapewne nie na długo, z powodu rekordowo wysokich temperatur odnotowanych na górskich szczytach. Wyjątkowo ciepłe powietrze dotarło nad Polskę znad północnej Afryki na znacznej wysokości.

Dzięki temu na Kasprowym Wierchu w Tatrach temperatura sięgnęła 9,9 stopnia. To nie tylko nowy absolutny rekord ciepła w lutym, ale też w zimie. Dotychczasowy rekord lutego to 7,8 stopnia, który odnotowano w 1989 roku. Rekord dla meteorologicznej zimy z 2000 roku wynosił zaś 8,8 stopnia.

Z kolei na Śnieżce w Karkonoszach temperatura w tym czasie osiągnęła 13,5 stopnia. Dla porównania poprzedni rekord dla lutego z 2002 roku wynosił 10,1 stopnia. Wcześniejszy zimowy rekord z 2003 roku wynosił zaś 12,0 stopnia.

Śnieżka w Karkonoszach. Fot. TwojaPogoda.pl

Co więcej, nowe rekordy ciepła dla lutego pobite zostały ze sporą nawiązką. W przypadku Kasprowego to 2,1 stopnia, a dla Śnieżki aż 3,4 stopnia. Jakby tego było mało, to nowe lutowe rekordy są wyższe od dotychczas obowiązujących w marcu.

Na Kasprowym Wierchu rekord marca to 9,4 stopnia z 1974 roku, a na Śnieżce 12,1 stopnia z 1955 roku. Zostały więc pobite w lutym odpowiednio o 0,5 i 1,4 stopnia. Statystyka klimatyczna przez jakiś czas będzie więc dziwaczna, bo lutowe rekordy będą wyższe od marcowych.

W momencie, gdy padały rekordy ciepła, na szczycie Śnieżki, na wysokości przeszło 1600 metrów n.p.m. temperatura była wyższa od tej mierzonej niemal w całym kraju. Cieplej było jedynie w niektórych regionach Pomorza.

Coraz więcej rekordów ciepła

To nie pierwsze rekordy, które w ostatnich latach odnotowano na najwyższych szczytach w naszym kraju. W lipcu 2019 roku na Kasprowym Wierchu temperatura osiągnęła najwyższą wartość w całej historii obserwacji, aż 23,4 stopnia. Wcześniej, w lipcu 2013 roku miało to miejsce także na Śnieżce, gdzie zmierzono 24,6 stopnia.

Trzeba dodać, że historia obserwacji temperatury na Śnieżce sięga 1824 roku. Jednak dane spisywano wtedy jedynie periodycznie. Dopiero od 5 lipca 1900 roku pomiary były prowadzone w miarę stale, później jednak z przerwami m.in. z powodu I i II Wojny Światowej. Z kolei na Kasprowym Wierchu pomiary temperatury prowadzone są od 1935 roku.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW.

prognoza polsat news