FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Nadchodzi apogeum wiosennego ciepła. Nawet 20 stopni w cieniu. Gdzie będzie najcieplej?

Z każdym dniem jest coraz cieplej i przyjemniej. Przed nami apogeum pierwszego powiewu wiosny w lutym. Termometry pokażą w cieniu nawet 20 stopni. W których regionach kraju będzie najcieplej i w jakich dniach? Sprawdź prognozę.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nad Polskę napływa wyjątkowo ciepłe, ale też pełne pyłu, powietrze znad Sahary. Od kilku dni na południu i zachodzie kraju termometry pokazują dwucyfrowe wartości. We wtorek (23.02) odnotujemy powyżej 15 stopni w cieniu.

To jednak jeszcze nie wszystko, na co stać temperaturę o tej porze roku. Mimo, że mamy ostatnią dekadę lutego, temperatura będzie bardziej przypominać początek kwietnia. Apogeum tego ciepła nastąpi w środę i czwartek (24-25.02).

Prognoza pogody na środę. Fot. TwojaPogoda.pl

W większości regionów kraju będzie wówczas od 14 do 16 stopni. Jedynie miejscami na północy i wschodzie temperatura nie przekroczy 10 stopni. Zdecydowanie najcieplej będzie tradycyjnie w województwach południowych i zachodnich.

Miejscami w Małopolsce, na Śląsku i Ziemi Lubuskiej odnotujemy w godzinach popołudniowych co najmniej 18-19 stopni. Niektóre modele prognostyczne wskazują na 20 stopni, co w niektórych miejscowościach oznaczałoby pobicie dotychczasowych rekordów dla lutego.

Prognoza pogody na czwartek. Fot. TwojaPogoda.pl

W zagrożeniu znajdzie się też ogólnopolski rekord dla tego miesiąca, który 25 lutego 1990 roku zmierzono w Małopolsce. Było wtedy aż 21 stopni. Wtedy ekstremalne ciepło przyniósł halny. Tym razem też spodziewamy się południowego wiatru.

Ostatecznie to, czy padną nowe rekordy, czy też będzie ciut chłodniej, zdecyduje nałożenie się na siebie kilku sprzyjających ku temu czynników. Wilgotność powietrza powinna być jak najniższa, a wiatr jak najsłabszy.

Jednak przede wszystkim zachmurzenie powinno być jak najmniejsze, a najlepiej żeby w ogóle go nie było, ponieważ chmury ograniczają dopływ do powierzchni ziemi promieni słonecznych, a te przecież ogrzewają powietrze.

Tym razem wyjątkowo ciepłemu i przyjemnemu powietrzu znad północnej Afryki będzie towarzyszyć błękitne, na ogół bezchmurne niebo. Odczuwalnie będzie więc cieplej niż wskażą to termometry, zwłaszcza przebywając w pełnym słońcu.

Od piątku (26.02) rozpocznie się ochłodzenie, a wraz z nim spadną deszcze. W weekend (27-28.02) temperatura nie zdoła już przekroczyć 10 stopni. Jest jeszcze szansa, że w przyszłym tygodniu wróci słoneczna i bardzo ciepła aura, tuż przed większym ochłodzeniem ze śniegiem i mrozem.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news