FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Lodowa apokalipsa w Teksasie. Rekordowe mrozy odcięły od prądu i ogrzewania 5 mln ludzi [ZDJĘCIA]

Mieszkańcy Teksasu czegoś podobnego jeszcze nie widzieli. Rekordowa fala mrozów i śniegów całkowicie sparaliżowała ich codzienne życie. 5 milionów ludzi trzęsło się z zimna w swoich domach, gdy wysiadł prąd i ogrzewanie. Zdjęcia potrafią zmrozić krew w żyłach.

Zamarzający Teksas. Fot. Twitter @ThomasBlackGG / Reddit @r/funny
Zamarzający Teksas. Fot. Twitter @ThomasBlackGG / Reddit @r/funny

Lodowate arktyczne powietrze spłynęło znad Kanady nad amerykańskie Wielkie Równiny i zawędrowało znacznie dalej na południe niż kiedykolwiek wcześniej, aż po Teksas, gdzie odnotowano najniższe temperatury w historii, a prezydent USA ogłosił stan klęski żywiołowej. Z powodu awarii sieci energetycznej i ciepłowniczej, prąd i ogrzewanie przestały płynąć aż do 5 milionów gospodarstw domowych.

Temperatura spadła w niektórych mieszkaniach poniżej zera. Jedną z ofiar śmiertelnych fali mrozów jest 11-latek, który zamarzł w łóżku podczas snu opatulony kilkoma kocami. Rodzice myśleli, że dziecko długo nie wstaje, bo chce dłużej pospać w dzień wolny od szkoły. Ratownicy stwierdzili skrajną hipotermię.

O skali dziejowego kataklizmu świadczą dosłownie mrożące krew w żyłach zdjęciach publikowane przez Teksańczyków w mediach społecznościowych.

Możemy na nich zobaczyć sople lodu zwisające z wiatraków sufitowych, zamarzniętą wodę wypływającą z kranu i tą w muszli klozetowej. Niektóre ulice zmieniły się w lodowiska, gdy pękały rury, a woda zalewała nawierzchnie i natychmiast zamarzała.

Wystarczyło, że pod ciężarem osadzającego się lodu zerwana została jedna linia energetyczna, aby odciąć całe miasto nie tylko od prądu, ale też ogrzewania i dostaw wody pitnej. Teksańczycy poczuli się, jakby cofnęli się do początków ubiegłego stulecia.

Guess I’ll wait till next week from r/texas

Na drogach zapanował całkowity chaos, ponieważ śnieg i lód uniemożliwiły pojazdom poruszanie się. Ci, którzy odważyli się wyjechać na śliskie ulice ryzykowali zdrowie i życie. Niektórzy skończyli w rowie, a inni na innym pojeździe. Niestety, w tego typu wypadkach zginęło 60 osób, a kilkukrotnie więcej zostało rannych.

Meteorolodzy poinformowali, że odnotowali przeszło 2600 nowych rekordów zimna, a przecież trzeba podkreślić, że pomiary temperatury są notowane w Stanach Zjednoczonych od połowy dziewiętnastego wieku.

Chociaż w Teksasie temperatura spadła do minus 25 stopni, to jednak znacznie zimniej było, im dalej na północ. W Minnesocie odnotowano niemal 40 stopni mrozu, co również okazało się rekordem na tle ostatniego stulecia.

Going to the restroom in Texas today. (Real pic from a house in Dallas) from r/funny

Obecnie rozpoczyna się odwilż i roztopy, a temperatura na kilka dni podskoczy do nawet 20 stopni powyżej zera. Apogeum ciepła spodziewane jest w połowie przyszłego tygodnia. Kolejne dni przyniosą duże ochłodzenie i kolejną falę zimna, na szczęście łagodniejszą.

Tym razem najbardziej da się ona we znaki mieszkańcom północnych stanów. Ochłodzi się ponownie w większości regionów kontynentalnych USA i znów pojawią się śnieżyce, marznące deszcze, burze i tornada. Świstak Phil miał rację, wiosna nie zjawi się szybko.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news