FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Szokująca zmiana pogody w Polsce. Na mapie anomalii kolor niebieski zmieni się na czerwony

Na mapach anomalii temperatury czeka nas radykalna zmiana. Oblewający Polskę kolor niebieski wskazujący na falę arktycznych mrozów, zostanie zastąpiony przez kolor czerwony, który oznacza, że nadciąga kolosalne ocieplenie.

Fot. ClimateReanalyzer.org
Fot. ClimateReanalyzer.org

Dotychczas średnie temperatury powietrza w Polsce były nawet o kilkanaście stopni niższe od normy wieloletniej. Na mapach anomalii termicznych dominował tym samym kolor niebieski, a miejscami, tam, gdzie było najzimniej, nawet fioletowy.

Gdy spojrzymy na aktualną mapę anomalii temperatury, to okaże się, że zachodzą zmiany. Lodowate arktyczne powietrze odsuwa się tam, skąd przyszło. W jego miejsce natychmiast wlewa się dużo łagodniejsza masa polarno-morska oznaczona kolorem czerwonym.

W tej chwili Polska podzielona jest przez skrajnie różne masy na pół. Na wschodzie dominuje kolor niebieski, a na zachodzie czerwony. W nadchodzących dniach czerwony kolor wypchnie niebieski na wschód. Zapanują u nas iście wiosenne temperatury, rzadko spotykane w lutym.

Anomalie temperatury (w stopniach Celsjusza) w Europie w dniu 19 lutego 2021, godz. 1:00. Fot. ClimateReanalyzer.org

Średnie temperatury powietrza, jak dotychczas były o kilkanaście stopni niższe od normy, tak teraz będą o kilkanaście stopni wyższe od normy. Na termometrach zamiast minus 20 stopni, powinniśmy się spodziewać nawet 20 stopni na plusie.

Apogeum tego ciepła nastąpi w połowie przyszłego tygodnia. Tęgie mrozy będą wówczas panować w zachodniej Rosji, gdzie średnie temperatury będą nawet o przeszło 20 stopni niższe od tych zwykle notowanych w ostatniej dekadzie lutego.

Anomalie temperatury (w stopniach Celsjusza) w Europie w dniu 25 lutego 2021, godz. 13:00. Fot. ClimateReanalyzer.org

Przepychanki między ciepłym a zimnym powietrzem o tej porze roku nie są niczym niezwykłym, zaskakiwać może jednak ich intensywność. Rzadko kiedy zdarza się, że temperatura oscyluje w okolicach 20 stopni na minusie i na plusie.

Nie bądźmy zaskoczeni, gdy na początku marca sytuacja znów się odwróci i ze wschodu znów nadciągną lodowate masy powietrza, a temperatura ponownie spadnie poniżej zera na całą dobę. Zima szybko nam nie odpuści. Rozpoczynające się ocieplenie jest od niej zaledwie chwilą wytchnienia.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news