FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tłumy narciarzy szturmują stoki. Chcą zdążyć jeszcze przed nadejściem wielkich roztopów [ZDJĘCIA]

Zbliżają się wielkie roztopy, które sięgną najwyższych szczytów. Nic więc dziwnego, że amatorzy sportów zimowych stłoczyli się przed wejściem do kompleksów narciarskich w długich kolejkach. Zobacz zdjęcia!

Tłumy turystów we wtorek pod dolną stacją Szczyrk Mountain Resort. Fot. Twitter / Bielskie Drogi.
Tłumy turystów we wtorek pod dolną stacją Szczyrk Mountain Resort. Fot. Twitter / Bielskie Drogi.

Kolejny w tym sezonie mroźny i śnieżny okres wielkimi krokami zbliża się do końca. Jako, że mamy już drugą połowę lutego, amatorzy białego szaleństwa obawiają się, że po roztopach zima już nie wróci, a oni nie zdążą się najeździć na nartach.

Górskie kurorty są z tego powodu całkowicie zakorkowane. Turyści parkują gdzie popadnie, aby jak najszybciej zająć miejsce w długich kolejkach ciągnących się do wyciągów. Na zdjęciach widoczne są istne tłumy. Mało kto przejmuje się obostrzeniami, a tym samym zarażeniem.

Podobnie, jak w miniony weekend na zakopiańskich Krupówkach, dystans nie jest przestrzegany. W kolejce, jeden obok drugiego, stoi nawet kilkadziesiąt minut. Ministerstwo Zdrowia podało właśnie informację o rosnącej liczbie zakażeń, pierwszy raz od kilku tygodni.

Jeśli turyści nie zachowają umiaru i nie znaczną postępować zgodnie z reżimem sanitarnym, otwarte kilka dni temu hotele ponownie mogą zostać zamknięte na trzy spusty. Wtedy stracą wszyscy, zarówno amatorzy sportów zimowych, jak i właściciele tras narciarskich.

Nadchodzą wielkie roztopy

W niższych partiach górach już w najbliższych dniach temperatura będzie przechodzić na wartości dodatnie, a to oznacza, że śnieg będzie się roztapiać. Pod koniec tygodnia roztopy przyspieszą, ponieważ na plusie będzie przez całą dobę.

W środę i czwartek (17-18.02) nad Karpatami przejdą śnieżyce. Spadnie 10-20 cm świeżego śniegu, a lokalnie do 30 cm. Jednak tuż po opadach rozpocznie się odwilż i biały puch będzie systematycznie znikać.

ZOBACZ: Prognoza pogody dla Zakopanego

Sztuczne naśnieżanie tras narciarskich będzie się mijać z celem, ponieważ ocieplenie potrwa przez ponad tydzień. Jeśli ktoś lubi szusować po naturalnym śniegu, to powinien się spieszyć.

W wyższych partiach górach temperatura oscylować będzie tylko nieznacznie poniżej zera. Również tam na skutek operacji słonecznej śnieg będzie się roztapiać. W przyszły weekend (20-21.02) mogą być z nim problemy.

Jednocześnie roztopy oznaczają wzbieranie górski potoków i strumyków, które mogą wylewać na szlaki. Trzeba się też liczyć z rosnącym zagrożeniem lawinowym. Podczas wypraw w góry należy zachować maksymalną ostrożność oraz sprawdzać bieżące prognozy i komunikaty ratowników.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news