FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Cała Polska pod śniegiem, pierwszy raz od 4 lat, a w lutym aż od 8 lat. Kiedy puch się roztopi?

Dawno nie było tyle śniegu. Od kilku dni pod białym puchem jest cała Polska, co ostatnio miało miejsce 4 lata temu, a w lutym po raz pierwszy od 8 lat. Gdzie białego puchu jest najwięcej i kiedy się roztopi? Sprawdź!

Zdjęcie satelitarne Polski pod śniegiem w dniu 14 lutego 2021 roku. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne Polski pod śniegiem w dniu 14 lutego 2021 roku. Fot. NASA.

Już drugi raz tej zimy cała powierzchnia naszego kraju jest przykryta śniegiem. Ostatnie regiony przestały być wolne od białego puchu na początku tygodnia. Stało się to po raz drugi w tym sezonie, wcześniej było tam na przełomie stycznia i lutego.

W ostatnich latach bardzo rzadko cały kraj jednocześnie znajdował się pod śniegiem. Ostatnio miało to miejsce w styczniu 2017 roku, a więc 4 lata temu. Jeszcze wcześniej ostatnio śnieg leżał w połowie lutego, aż 8 lat temu!

Powierzchnia Polski pokryta śniegiem (w procentach). Czerwona linia - sezon 2020/21, niebieska linia - średnia z lata 2004-2020. Fot. CBK.

Ubiegłej zimy, która zapisała się jako najcieplejsza i najmniej śnieżna w 240-letniej historii polskiej meteorologii, w szczytowym momencie śnieg przykrywał zaledwie 30 procent naszego kraju. Ostatnio bardzo długie zaleganie śniegu w całym kraju miało miejsce zimą z przełomu 2012 i 2013 roku.

Powierzchnia Polski pokryta śniegiem (w procentach). Czerwona linia - sezon 2019/20, niebieska linia - średnia z lata 2004-2020. Fot. CBK.

Wcześniej niezwykle śnieżną zimę mieliśmy z 2009 na 2010 rok. Wtedy śnieg przykrywał całą Polską od połowy grudnia niemal do końca lutego, z przerwą pod koniec grudnia, kiedy nadeszła odwilż. Jednak najbardziej śnieżną zimą była ta z przełomu 2005 i 2006 roku. Śnieg leżał w większości kraju od połowy grudnia do końca drugiej dekady marca.

Powierzchnia Polski pokryta śniegiem (w procentach). Czerwona linia - sezon 2005/06, niebieska linia - średnia z lata 2004-2006. Fot. CBK.

Gdzie śniegu jest najwięcej?

Największe ilości śniegu tradycyjnie mamy w szczytowych partiach Tatr, gdzie np. na Kasprowym Wierchu leży go aż 170 cm. Na terenach podgórskich najwięcej puchu leży w Lesku w Bieszczadach, do 45 cm.

Na nizinach najbardziej śnieżnie jest Suwalszczyźnie i Pomorzu Gdańskim, gdzie pokrywa ma grubość około 40 cm. Na przeważającym obszarze kraju leży między 10 a 15 cm śniegu, a najmniej w rejonie Płocka na Mazowszu, zaledwie 4 cm.

Kiedy śnieg się roztopi?

Weekendowa (13-14.02) odwilż spowoduje roztapianie się śniegu w północnych, zachodnich i centralnych regionach kraju. Jednak będzie ona zbyt słaba i krótkotrwała, aby śnieg zniknął całkowicie. Na większe roztopy poczekamy do drugiej połowy przyszłego tygodnia.

Aktualny zasięg pokrywy śnieżnej w Europie. Fot. CBK.

Wówczas trwałe ocieplenie sprawi, że jeszcze przed końcem tygodnia śniegu nie powinno już być w zachodnich województwach, a także częściowo na północy, południu i w centrum. Najpóźniej śnieg roztopi się na wschodzie, nie wcześniej niż pod koniec lutego.

Źródło: TwojaPogoda.pl / CBK / IMGW.

prognoza polsat news