FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Śnieżyce w Bieszczadach i nad morzem. Leży pół metra puchu. Na termometrach minus 20 stopni

Śnieżyce przeszły nad Bieszczadami i nadal szaleją na Pomorzu. Pokrywa śnieżna sięgnęła niemal wysokości pół metra. Za nami ostatnia tak lodowata noc w tym tygodniu. Temperatura spadła nawet do minus 20 stopni.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Po śnieżycach, które przeszły nad południowo-wschodnią Polską, najwięcej białego puchu leży w Bieszczadach, gdzie jeszcze nie tak dawno padał marznący deszcz, zmieniający drogi w lodowisko. Teraz warstwa lodu została przysypana świeżym śniegiem.

Spadło go bardzo dużo, bo aż 45 cm. Bieszczady są obecnie jednym z najbardziej zaśnieżonych miejsc w Polsce. Jeśli weźmiemy pod uwagę niziny, to najwięcej puchu leży na Zamojszczyźnie i Mazurach, do 35 cm, a także na Podlasiu i Suwalszczyźnie, do 45 cm.

Aktualna sytuacja na śniegowym froncie. Od 40 do 50 centymetrów białego puchu. Zazwyczaj tak koło 43. Miejscami tworzą...

Opublikowany przez Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe Czwartek, 11 lutego 2021

Obecnie do śnieżnych miejsc dołącza Pomorze i wybrzeże, gdzie przechodzą konwekcyjne opady związane ze zjawiskiem tzw. efektu morza. Arktyczne powietrze napływa nad powierzchnię Bałtyku o temperaturze dodatniej, co wywołuje gwałtowną konwekcję i powstawanie chmur kłębiastych.

Droga...😉 Fot Damian Stemulak

Opublikowany przez Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe Czwartek, 11 lutego 2021

Przynoszą one intensywne opady śniegu na niektórych odcinkach wybrzeża. W ciągu minionej doby spadło tam nawet kilkanaście centymetrów białego puchu i w ciągu kolejnej doby dopada niewykluczone, że nawet drugie tyle. Łączna pokrywa ma obecnie nawet ponad 30 cm i jest największą od 10 lat.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ewelina Podrez-Siama (@ewela_pe)

Tymczasem noc z czwartku na piątek (11/12.02) była ostatnią tak lodowatą w tym tygodniu. Termometry dwucyfrowy mróz pokazały niemal wszędzie. Przeważnie odnotowano około minus 15 stopni, ale na lotnisku Katowice-Pyrzowice nawet 20 stopni mrozu.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW.

prognoza polsat news