FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Na Wyspach Brytyjskich tak zimno nie było od 25 lat. 23 stopnie mrozu i 2-metrowe zaspy śnieżne [ZDJĘCIA]

Fala mrozów, zwana „Bestią ze wschodu 2”, dotarła nad Wyspy Brytyjskie. W najzimniejszych regionach temperatura spada do minus 23 stopni, a po ostatnich potężnych śnieżycach, zaspy mają nawet 2 metry wysokości. Zobacz zdjęcia!

Tyle śniegu leży w Szkocji. Fot. Facebook / Ramage Contractors.
Tyle śniegu leży w Szkocji. Fot. Facebook / Ramage Contractors.

Brytyjczycy, podobnie jak Polacy, Holendrzy i Niemcy, trzęsą się z zimna. Największa od przeszło 10 lat fala mrozów rozlała się po największej wyspie Wielkiej Brytanii. Temperatura spadła poniżej zera i w niektórych regionach pozostaje na minusie przez cały dzień.

Biegunem zimna są oczywiście wyżyny i góry Szkocji, gdzie w miejscowości Braemar odnotowano aż minus 23 stopnie. To najniższa temperatura zmierzona w całym kraju od 30 grudnia 1995 roku, a w lutym nawet od 1955 roku.

Jednak arktyczny podmuch, zwany przez media „Bestią ze wschodu 2”, przynosi nie tylko mróz, ale też śnieg, i to w gigantycznych ilościach. W Szkocji porywisty wiatr nawiał nawet 2-metrowe zaspy śnieżne. Z powodu ataku zimy wiele połączeń kolejowych między Edynburgiem a Glasgow było opóźnionych.

Duże opady śniegu to efekt napływu zimnego powietrza nad wciąż ciepłe wody Morza Północnego, co skutkuje pogłębioną konwekcją i najbardziej obfitymi opadami na obszarach nadmorskich. Lokalnie spadają tam niewidziane od lat ilości śniegu.

Meteorolodzy ostrzegają, że poprawa pogody nie nastąpi wcześniej niż w niedzielę (14.02). Do tego czasu nadal będzie zimno i mokro. Zimowa pogoda utrzyma się też po krótkiej przerwie w Anglii. W Londynie do końca weekendu będzie na minusie, ale za to słonecznie.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news