W nocy ze środy na czwartek (3/4.02) kolejna w tym sezonie fala mrozów dotarła do Podlasia i Mazur. W ciągu następnych kilkudziesięciu godzin rozleje się po niemal całej Polsce. W czwartek (4.02) temperatura po krótkiej, ale silnej odwilży, spadnie poniżej zera na północy, wschodzie i w centrum.
Nie dotrze jeszcze na zachód i południe. Tam temperatura w najcieplejszym momencie dnia będzie oscylować nieznacznie powyżej zera. Wraz z ochłodzeniem pojawią się opady śniegu, które poprzedzą deszcze. Drogi i chodniki pokryje warstwa lodu.
Noc z czwartku na piątek (4/5.02) z mrozem już niemal wszędzie, jedynie poza krańcami południowymi. Mróz nie będzie jeszcze duży, jedynie na północnym wschodzie termometry pokażą nawet kilkanaście stopni poniżej zera.
Na północy, wschodzie i w centrum mróz będzie już całodobowy. Najdłużej będą mu się ostawać województwa zachodnie i południowe. Na zachodzie temperatura przejdzie na wartości ujemne w sobotę (6.02), a na krańcach południowych w niedzielę (7.02).
W weekend (6-7.02) spodziewamy się pierwszej fali opadów śniegu. Spadnie przeważnie do 5-10 cm białego puchu. Zdecydowanie mocniej poprószy na początku przyszłego tygodnia. Wówczas przejdą śnieżyce, w trakcie których spadnie nawet 20-30 cm śniegu, a na Lubelszczyźnie 50 cm.
Jednocześnie nasili się mróz. W najcieplejszym momencie dnia odnotujemy przeważnie -10/-5 stopni, jednak na północnym wschodzie nawet -15 stopni. Znacznie zimniej zapowiadają się noce i poranki. Wtedy na ogół będzie -15/-10 stopni, a na północnym wschodzie -20/-15 stopni.
Apogeum mrozów przypadnie na drugą połowę przyszłego tygodnia. Wówczas w większości regionów kraju w najcieplejszym momencie dnia będziemy notować około -15 stopni, a nocami i o porankach na wschodzie będzie nawet około -25 stopni.
Nic nie wskazuje na to, aby mróz miał ustąpić wcześniej niż w połowie lutego, a to oznacza, że przed nami najdłuższy okres zimniej i śnieżnej pogody od początku tej zimy. Dobra wiadomość jest taka, że po śnieżycach spodziewamy się większych rozpogodzeń, które poprawią nam samopoczucie.
Źródło: TwojaPogoda.pl