FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Zima znów da nam popalić. Śnieżyce sparaliżują ruch drogowy i kolejowy. Spadnie nawet 20-30 cm śniegu

Rozpoczyna się ochłodzenie, które przyniesie nam opady śniegu, miejscami bardzo intensywne. W większości regionów spadnie przeważnie ok. 5 cm śniegu, jednak będą miejsca, gdzie przyrost pokrywy śnieżnej sięgnie nawet 20-30 cm, a to oznacza totalny paraliż. Sprawdź prognozę!

Odwilż sprawiła, że śnieg zaczął się błyskawicznie roztapiać. Na zachodzie kraju nie ma już po nim śladu. Jednak zniknął nie na długo. Jeszcze w sobotę (23.01) nad województwo lubuskie, zachodniopomorskie i pomorskie nadciągną opady śniegu, które ponownie zabielą krajobrazy.

Śledź na żywo opady śniegu >>>

Do końca dnia spadnie przeważnie nieco powyżej 5 cm śniegu, jednak na Pomorzu nawet do 15-20 cm. Tak duże ilości śniegu spadłe w krótkim czasie oznaczają paraliż w ruchu drogowym i kolejowym. Planując podróż w najbliższym czasie warto wziąć to pod uwagę.

Będzie totalny chaos

To jednak będzie dopiero początek zimowej aury. W niedzielę (24.01) sypać będzie w całej zachodniej, północnej i centralnej części kraju. Tam również spadnie ok. 5 cm śniegu. Drogi i chodniki zrobią się bardzo śliskie.

Prognoza pogody na niedzielę. Fot. TwojaPogoda.pl

W poniedziałek (25.01) opady śniegu dotrą nad wschodnią połowę kraju, gdzie miejscami jeszcze mogą zalegać resztki starej pokrywy śnieżnej. Tam spodziewamy się najbardziej obfitych opadów, które przybierać będą postać śnieżyc z prawdziwego zdarzenia oraz zawiei i zamieci śnieżnych, ponieważ porywy wiatru mogą dochodzić do 60-70 km/h.

Prognoza pogody na poniedziałek. Fot. TwojaPogoda.pl

Do wtorku (26.01) we wschodnich województwach spadnie przeważnie 10-20 cm śniegu, ale miejscami nawet 30 cm i więcej. W pasie od Podlasia przez częściowo Mazowsze po Lubelszczyznę i Podkarpacie nastąpi totalny chaos na drogach i kolei. Lepiej nie wybierajcie się wtedy w podróż, bo możecie utknąć.

Niebezpieczne śnieżyce

Tak potężne opady śniegu w tych regionach naszego kraju zdarzają się bardzo rzadko. Przyniesie je wydajny opadowo układ niżowy wędrujący z południa Europy. Płatki śniegu opadać będą przy temperaturze na poziomie zera więc będą objętościowo duże i pełne wody.

Pod ciężarem śniegu mogą się łamać gałęzie, a te upadając, mogą zrywać linie energetyczne i pozbawiać prądu całe miejscowości. Zalecamy usuwanie śniegu z dachów na bieżąco, ponieważ jego znaczne nagromadzenie się może stwarzać ryzyko katastrof budowlanych.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news