FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Po obfitych opadach deszczu nadejdzie mróz i śnieg. Czeka nas wielka ślizgawica

Przed nami kilkadziesiąt godzin wyjątkowo niebezpiecznej pogody. Najpierw intensywnie popada deszcz, a następnie wszystko to, co spadnie, zetnie lód, bo chwyci mróz, a na dodatek miejscami spadnie śnieg. Szykuje się wielka ślizgawica na drogach i chodnikach. Sprawdź prognozę!

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Znad Morza Śródziemnego nad rejon Polski nadciągnie we wtorek (5.01) układ niskiego ciśnienia z intensywnymi opadami deszczu. Wszystkie fronty docierające do nas z południa Europy zawsze są wydajne opadowo. Tym razem zagrożenie będzie podwójne.

Najmocniej popada w województwach wschodnich, południowych i centralnych. Spadnie tam przeważnie od 10 do 15 litrów wody na metr kwadratowy ziemi, a lokalnie nawet do 20 litrów. To już połowa miesięcznej normy opadów, a więc całkiem sporo.

Prognoza pogody na wtorek. Fot. TwojaPogoda.pl

Sam deszcz bardzo groźny jeszcze nie jest, o ile oczywiście dostosowujemy prędkość jazdy do aktualnych warunków drogowych i pogodowych. Jednak sytuacja znacznie pogorszy się wieczorem oraz w nocy z wtorku na środę (5/6.01), gdy w wielu regionach kraju chwyci mróz, zwłaszcza przy gruncie.

ZOBACZ: Zima przestanie żartować. Będzie mróz i śnieg

Wtedy zalegająca deszczówka zacznie zamarzać tworząc oblodzenie, potocznie zwane ślizgawicą lub szklanką. Najgorzej będzie tam, gdzie spadnie najwięcej deszczu, a temperatura będzie najniższa, czyli głównie na północnym wschodzie i terenach górzystych. Tam oblodzenie może być intensywne.

Sumy opadów (w litrach na metr kwadratowy) prognozowane na wtorek. Fot. TwojaPogoda.pl

Jeśli więc nie musicie, to nie wyjeżdżajcie wówczas na drogi. Osoby starsze powinny zaś ograniczyć do minimum wychodzenie z domu, bo na śliskich chodnikach, zwłaszcza tych nieposypanych piaskiem i solą, z łatwością będzie można się poślizgnąć i połamać.

Miejscami na północnym wschodzie, południu i zachodzie kraju po tym, gdy chwyci mróz, deszcz przejdzie w śnieg i krajobrazy mogą się zabielić. Nie powinno jednak spaść więcej niż do 1-3 cm śniegu, jedynie na wyżynach do 5-7 cm.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news