FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wraca śnieg i mróz. W których regionach kraju tym razem krajobrazy mogą się zabielić?

Ostatnie dni przyniosły nam duże ocieplenie. Miejscami termometry pokazały nawet 15 stopni. Jednak przed nami nagłe ochłodzenie, które znów przyniesie opady śniegu, a także mróz, nawet całodobowy. Gdzie najpierw krajobrazy się zabielą?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W nadchodzących dniach wyż ze wschodu przyniesie nam mróz, a niż z zachodu opady. To przepis na powrót zimowej pogody po krótkim, ale intensywnym ociepleniu. W weekend (5-6.12) termometry w większości regionów kraju pokazywały około 10 stopni, a na Śląsku i w Małopolsce nawet 15 stopni.

Jednak jeszcze w pierwszych dniach tygodnia poczujemy zbliżające się zmiany w pogodzie. Na północnym wschodzie chwyci całodobowy mróz, a na większym obszarze odnotujemy tylko lekko powyżej zera w najcieplejszym momencie dnia.

Prognoza pogody na czwartek. Fot. TwojaPogoda.pl

Wtorek (8.12) we wschodniej połowie kraju przyniesie opady, które przy ujemnej temperaturze będą miały postać śniegu. Nie będą to opady duże, a raczej słabe i przelotne, dlatego jeśli krajobrazy zdołają się zabielić, to w niewielkim stopniu.

Na większy powiew zimy poczekamy do czwartku (10.12), gdy deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg zaczną padać na południowe, wschodnie i centralne regiony kraju. Nocą i o poranku będzie na minusie, a w pełni dnia najwyżej 1-2 stopnie na plusie.

To wystarczy, aby prószący śnieg utrzymywał się na powierzchni ziemi przez przeważającą część doby. Nadal nie będzie go dużo, na ogół od 1 do 4 centymetrów, tylko lokalnie nieco więcej, zwłaszcza w regionach północnych i północno-wschodnich. Bardziej zimowo będzie w górach, ale nawet tam na duże ilości puchu nie ma co liczyć.

Przed nami więc kolejne powiewy zimy, które raczej będziemy mogli nazwać jej podrygami aniżeli prawdziwą zimą z dużymi ilościami śniegu i tęgim mrozem. Jeśli prognozy długoterminowe się potwierdzą, to do Świąt utrzyma się w pogodzie jesień, najwyżej przedzimie.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news