FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Rekordowe ochłodzenie w Tatrach. Temperatura spadła z dnia na dzień o ponad 20 stopni

O tym, jak szybko potrafi się zmienić pogoda w górach, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Kolejny dowód na to mieliśmy w ostatnich dniach, kiedy na tatrzańskich szczytach temperatura z dnia na dzień spadła o ponad 20 stopni, bijąc przy tym rekord.

Jednego dnia nietypowo ciepło, a następnego już lodowato. Pogoda w górach zmienia się jak w kalejdoskopie, ale nie często zdarza się, aby z dnia na dzień ochładzało się o ponad 20 stopni. Coś podobnego miało miejsce ostatnio w Tatrach.

Na szczycie słowackiej Łomnicy temperatura oszalała. Jednego dnia przed południem osiągnęła 4 stopnie na plusie, aby pod wieczór następnego dnia spaść do minus 17 stopni. To oznacza, że z dnia na dzień ochłodziło się o całe 21 stopni!

Jak twierdzą meteorolodzy ze Słowackiego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego (SHMU) to było największe ochłodzenie w ciągu doby na Łomnicy w całej przeszło 80-letniej historii pomiarów meteorologicznych.

Olbrzymie, chociaż troszkę mniejsze, ochłodzenie nastąpiło też po polskiej stronie Tatr. Na Kasprowym Wierchu temperatura w tym samym czasie spadła z plus 4 do minus 14 stopni, a więc aż o 18 stopni. W międzyczasie spadło prawie 20 centymetrów śniegu.

To dowód na to, że wybierając się w góry, zawsze trzeba sprawdzić aktualną prognozę pogody, ponieważ warunki atmosferyczne mogą zmienić się nagle i nas bardzo niemile zaskoczyć, stwarzając nawet zagrożenie dla zdrowia i życia.

Źródło: TwojaPogoda.pl / SHMU / IMGW.

prognoza polsat news