W tym roku tropikalne cyklony pobiły tyle rekordów, ile jeszcze nigdy na tle całej historii obserwacji tych zjawisk. Kolejny wpis do księgi meteorologicznych rekordów należy do cyklonu imieniem Gati, który narodził się nad wodami Morza Arabskiego z potężnej chmury burzowej.
Formacja przybrała na sile najszybciej w historii pomiarów w tej części świata. W ciągu zaledwie 12 godzin przeobraziła się w cyklon trzeciej kategorii. Średnia prędkość wiatru zwiększyła się z 60 do 185 kilometrów na godzinę, a ciśnienie spadło do 978 hPa.
Gati tak szybko uderzył we wschodnie wybrzeże afrykańskiej Somalii, że władze nie zdążyły ostrzec rybaków pracujących na otwartym morzu. Gdy wypływali, Gati był niepozorną burzą tropikalną, a zanim wrócili do portów, stał się prawdziwym monstrum.
Wszystko wskazuje na to, że wiele łodzi nie zdążyło wrócić. Rybacy pozostają zaginieni bez wieści. Nie mieli żadnych szans z huraganowym wiatrem, olbrzymimi falami i ulewnymi deszczami. Cyklon wszedł na ląd w rejonie Przylądka Hafun.
Właśnie tam szkody są najpoważniejsze. To największa tragedia na przylądku od 16 lat, gdy uderzyło tsunami po jednym z najpotężniejszych trzęsień ziemi w historii sejsmologii. Fala zmyła niemal wszystkie domostwa zabijając około 100 osób.
Tym razem zarówno na półwyspie, jak i w głębi lądu doszło do powodzi sztormowych i opadowych. W ciągu zaledwie 2 dni odnotowano tyle deszczu, ile normalnie spada przez 2 lata! Straty materialne są bardzo poważne. Z ostatnich bilansów wynika, że cyklon spowodował śmierć co najmniej 18 osób.
Meteosat-8 captured Cyclone #Gati making landfall on the Somalia coast today with 90 kt maximum sustained winds. pic.twitter.com/4mHUQxg4jb
— Chris Slocum (@CSlocumWX) November 22, 2020
Somalii, która zmaga się z wieloletnią, wyniszczającą suszą, tak duże ilości deszczówki nie pomogą, ponieważ spłyną one błyskawicznie do rzek i morza, nie nawadniając pól, lecz niszcząc uprawy, zabudowania i infrastrukturę. Potrzebne są większe ilości deszczu, ale rozłożone w czasie na miesiące, a nie dni.
Nigdy wcześniej nad Somalię nie nadciągnął tak potężny cyklon tropikalny. W ostatnich latach zarówno liczba, jak i intensywność cyklonów na Morzu Arabskim systematycznie rośnie, co można związać z ogrzewającymi się wodami Oceanu Indyjskiego i zmianami klimatycznymi.
Źródło: TwojaPogoda.pl / Al Jazeera.