FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wraca słoneczna pogoda. W tych regionach kraju niebo będzie zupełnie wolne od chmur [MAPY]

W nadchodzących dniach pogoda podzieli nasz kraj na strefę pochmurną i bezchmurną. Ci, którzy znajdą się po pogodnej stronie barykady, mogą liczyć na błękitne niebo i życiodajne promienie słoneczne. Sprawdź, czy będzie tak w Twoim regionie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Pogoda bywa bardzo niesprawiedliwa. Po raz kolejny przekonamy się o tym w najbliższych dniach, gdy znajdziemy się na pograniczu rozrastającego się pogodnego wyżu znad Bałkanów i mokrych frontów związanych z niżami znad Skandynawii.

Te układy atmosferyczne podzielą Polskę na dwie strefy. W północnej połowie kraju utrzyma się pogoda pochmurna z niewielkimi przejaśnieniami. Wciąż możliwe są tam przelotne opady deszczu lub mżawki, a także silniejszy wiatr.

Prognoza pogody na wtorek. Fot. TwojaPogoda.pl

W południowej połowie kraju spodziewamy się diametralnie innej aury. Tam bałkański wyż przyniesie większe rozpogodzenia aż do bezchmurnego nieba, którego miejscami nie widziano już od dawna. Poprawa pogody nastąpi począwszy od wtorku (24.11).

Jest nadzieja, że poza Śląskiem i Małopolską, rozpogodzenia dotrą do centrum, a więc będą się nimi mogli cieszyć także mieszkańcy Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej i Mazowsza, ale nie wszyscy. Tam słońce będzie limitowane, ograniczone jedynie do niektórych miejscowości.

Prognoza pogody na środę. Fot. TwojaPogoda.pl

Dokuczliwość niskich warstwowych chmur Stratus o tej porze roku jest taka, że w sąsiadujących ze sobą powiatach aura może się całkowicie różnić. W jednym będzie pogodnie, a w drugim pochmurno. Kluczowe będzie m.in. ukształtowanie terenu, ale też lokalne warunki atmosferyczne.

W południowych województwach, gdzie zza chmur wyjrzy słońce, trzeba się liczyć z większymi wahaniami temperatury. Noce i poranki będą mroźne, a popołudnia cieplejsze. Wcześnie rano będzie się pojawiać gęste mgły radiacyjne, które mogą ograniczać widoczność do 50-100 metrów, a na mrozie osadzać szadź.

Prognoza pogody na czwartek. Fot. TwojaPogoda.pl

Taki podział na pogodne południe i pochmurną północ utrzyma się do czwartku (26.11) włącznie. Od piątku (27.11) pogoda pogorszy się już w całym kraju, zacznie padać i silniej wiać.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news