FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Samochody niczym lodowe rzeźby. Stan wyjątkowy w Rosji z powodu niezwykłego deszczu [FILMY]

Na rosyjskim Dalekim Wschodzie władze ogłosiły stan wyjątkowy po wyjątkowo rzadkich opadach deszczu przy ujemnej temperaturze. Spowodowały one oblodzenie wszelkich powierzchni i przedmiotów wywołując całkowity paraliż. Zobacz filmy.

Oblodzenie samochodów we Władywostoku. Fot. Twitter / Kirill Bakanov @WeatherSarov1.
Oblodzenie samochodów we Władywostoku. Fot. Twitter / Kirill Bakanov @WeatherSarov1.

Czegoś takiego we Władywostoku nie widziano przynajmniej od 30 lat. W czasie, gdy w większości regionów Rosji o tej porze roku powinien padać śnieg, niespodziewanie spadł deszcz, ale nie byle jaki, bo przy panującym mrozie.

Tzw. deszcz marznący spowodował intensywną gołoledź. Karoserie samochodów, ściany i dachy budynków, linie energetyczne, drogi, chodniki i drzewostan pokryły się warstwą lodu o grubości 1-2 centymetrów.

Lodowy żywioł spowodował paraliż w ruchu drogowym i lotniczym. Setki tysięcy odbiorców zostało pozbawionych prądu, gdy linie energetyczne łamały się pod ciężarem lodu. Do szpitali trafiło wiele osób, które łamały kończyny. Odnotowano też znacznie więcej niż zwykle wypadków drogowych.

Samochody i drzewa przypominały rzeźby z lodu. Niestety, dla drzewostanu ten żywioł okazał się katastrofalny. Połamaniu uległy gałęzie, które już nie odrosną. Trzeba je będzie wyciąć. Szkody będą przeogromne.

Jak powstaje marznący deszcz?

Marznący deszcz powstaje wówczas, gdy nad chłodną masę powietrza (cięższą) napływa cieplejsza (lżejsza), która przynosi opady. Wówczas krople deszczu opadają na ziemię, gdzie panuje mróz i ulegają zamarznięciu przy kontakcie z gruntem i wszelkimi wychłodzonymi powierzchniami.

Źródło: TwojaPogoda.pl / The Siberian Times.

Komentarze

prognoza polsat news