FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Dlaczego właśnie teraz warto zmienić opony na zimowe, a z wizytą na myjni lepiej się wstrzymać?

Pogoda w nadchodzących dniach sprawi, że będziemy musieli się przestawić na zupełnie nowe warunki drogowe. Czy to już znak, żeby zmienić opony na zimowe? Specjaliści mają dla nas kilka rad, by aura nas nie zaskoczyła w najmniej odpowiednim momencie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jeśli planowaliście umycie samochodu, to teraz jest ku temu najgorszy możliwy czas. Dlaczego? Ponieważ spodziewamy się bardzo silnego wiatru, który będzie zwiewać masowo liście z drzew, a te mogą oblepiać mokrą karoserię i szyby samochodowe.

W dodatku będzie miejscami padać, a temperatura spadnie w nocy z czwartku na piątek (19/20.11) w okolice zera, co oznacza oblodzenia. Z udaniem się do myjni lepiej poczekamy kilka dni, aż opady ustaną, wiatr osłabnie, a niebo się rozpogodzi.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Jest już na to ostatni dzwonek, bo ciepła pogoda utrzyma się tylko w czwartek (19.11). Od następnego dnia nadejdzie duże ochłodzenie, które nie odpuści tak szybko. Temperatury na przeważającym obszarze kraju w najcieplejszym momencie dnia nie będą przekraczać 7 stopni.

Fot. Max Pixel.

Pod koniec tygodnia nadejdą pierwsze w tym sezonie opady deszczu ze śniegiem i śniegu, które mogą się pojawiać, póki co jedynie miejscami, zwłaszcza na wyżej położonych obszarach, powyżej wysokości 500 metrów n.p.m.

Ze zmianą opon lepiej się pospieszyć, bo niebawem mogą nam to uniemożliwić długie kolejki. Specjaliści są zdania, że ogumienie zimowe należy zakładać się, gdy temperatura powietrza na wysokości do pół metra spadnie poniżej 7 stopni, co nastąpi od piątku (20.11).

Fot. TwojaPogoda.pl

Wszyscy kierowcy powinni się wyposażyć w akcesoria, bez których o tej porze roku obejść się nie można. Przede wszystkim nocne i poranne przymrozki będą widoczne w postaci szronu na samochodowych szybach. Potrzebna więc będzie skrobaczka, która nie porysuje nam szyb. Aby szyby utrzymać w nienagannym stanie przyda się też płyn do spryskiwaczy, oczywiście na alkoholu, radzącym sobie z ujemnymi temperaturami.

Pamiętajmy, że temperatura jest uzależniona od ukształtowania terenu. W obniżeniach, w pobliżu rzek i nad zbiornikami wodnymi pojawić się mogą oblodzenia, dlatego na drogach będzie ślisko. W trakcie jazdy we mgle nie używajcie świateł drogowych, a wyłącznie świateł mijania, tylko wtedy będziecie widoczni na drodze dla innych uczestników ruchu.

Fot. Max Pixel.

Dobre samopoczucie kierowcy, to przyjemniejsza i co najważniejsze, bezpieczniejsza jazda po drogach. Poza czapkami, rękawiczkami i szalikami bardzo przydatne okażą się okulary przeciwsłoneczne, które powstrzymają zmęczenie oczu przed promieniami słonecznymi.

Sprawny kierowca, to ten, który jest wyspany. Pamiętajcie, aby sypiać przynajmniej 6 godzin, a najlepiej 8. Wówczas koncentracja podczas jazdy będzie zachowana. Niewyspany kierowca to zagrożenie na drodze, ponieważ w trakcie pochmurnej i mglistej aury jest znużony i może zasnąć za kółkiem.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news