FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Z gór roztacza się zapierający dech widok na „morze chmur”, bo temperatura stanęła na głowie

Zaskakujące rzeczy dzieją się z temperaturą powietrza. Im wyżej się znajdujemy, tym jest cieplej, co zaprzecza temu, o czym uczyliśmy się w szkole na lekcji geografii. W górach jest cieplej niż w naszych miejscowościach. Dlaczego?

Morze chmur widoczne w Karkonoszach. Fot. Ola i Eryk / TwojaPogoda.pl
Morze chmur widoczne w Karkonoszach. Fot. Ola i Eryk / TwojaPogoda.pl

Cuda dzieją się z temperaturą, ponieważ najcieplejszym miejscem w kraju są górskie szczyty. Stanowi to zaprzeczenie tego, czego uczyliśmy się w szkole na geografii, a więc tego, że temperatura powietrza spada o około 0,6 stopnia na każde 100 metrów wysokości.

Wobec tego na nizinach powinno być cieplej niż na górskich szczytach. Jednak za sprawą inwersji termicznej, pionowy rozkład temperatury uległ odwróceniu. To skutek napływania cieplejszej masy powietrza powyżej zimnej, która jest od niej cięższa i ma tendencję do opadania.

Morze chmur widoczne w Karkonoszach. Fot. Ola i Eryk / TwojaPogoda.pl

Świetnie widoczne jest to na wczorajszym zdjęciu satelitarnym naszego kraju. Białe obszary to zwarta powłoka chmur i mgły, zaś ciemne obszary to powierzchnia ziemi widoczna dzięki bezchmurnemu niebu po napływie suchego i ciepłego powietrza.

Zdjęcie satelitarne południowej Polski w dniu 9 listopada 2020. Dane: NASA.

W efekcie niemal cały kraj znajduje się pod kołdrą z chmur warstwowych, wiszącą już na wysokości 60 metrów, tylko góry wyłaniają się z niej, a ponad nimi niebo jest niemal bezchmurne i błękitne.

Morze chmur widoczne w Karkonoszach. Fot. Ola i Eryk / TwojaPogoda.pl

Potwierdzają to obrazy z kamer internetowych w Karkonoszach, na których w górach widzimy przepiękną pogodę, a u ich podnóży całkowite zachmurzenie i mgłę. Turyści, aby dostać się na szczyty gór, muszą przebrnąć przez warstwę chmur i mgieł, która oddziela różne masy powietrza.

Przepiękna pogoda na Równi pod Śnieżką w Karkonoszach. Fot. HUMLNET.

Ze szczytów można podziwiać niezwykle malownicze zjawisko tzw. morza chmur. Chmury warstwowe Stratus ciągną się aż po horyzont, a ich wierzchnia warstwa jest oświetlana przez padające na nią promienie słoneczne, które załamując się, sprawiają wrażenie powstawania fal morskich.

Morze chmur poniżej szczytu Śnieżki w Karkonoszach. Fot. HUMLNET.

Zjawisko to przyciąga turystów w góry, ale stwarza też zagrożenie. Należy zachować ostrożność, bo poniżej szczytów niski pułap chmur powoduje gęstą mgłę, a przy tym poważnie ogranicza widoczność. W takich warunkach łatwo stracić orientację i zabłądzić.

Niska chmura i mgła w miejscowościach u stóp Karkonoszy. Fot. HUMLNET.

A co z temperaturą? Podczas, gdy w większości regionów kraju notujemy tylko około nieco ponad 5 stopni, to na szczytach Karkonoszy i Tatr nawet powyżej 10 stopni.

Tak było też wczoraj (9.11), gdy w tym samym czasie, gdy na Śnieżce było 10 stopni, to w położonej u jej podnóży Jeleniej Górze zaledwie 5 stopni. Z kolei, gdy w Krakowie notowano 6 stopni, to w Zakopanem 12 stopni, a na Kasprowym Wierchu 10 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news