FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Temperatura znów wariuje. Sięgnęła niemal 20 stopni w cieniu. Czy po raz ostatni w tym roku?

Niemal 20 stopni w cieniu pokazały wczoraj termometry na zachodzie naszego kraju. Miejscami temperatura osiągała jedne z najwyższych wartości w listopadzie na tle całej historii pomiarów. Czy tak ciepło jest po raz ostatni w tym roku?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

19,4 stopnia odnotowano w poniedziałek (2.11) po południu w Szczecinie. To zdublowanie dotychczasowego rekordu ciepła dla listopada sprzed 52 lat, czyli z 1968 roku. To również najwyższa listopadowa temperatura w tym mieście co najmniej od 1951 roku.

18-19 stopni notowano w tym samym czasie w większości miejscowości zachodnich krańców naszego kraju, a to oznacza, że temperatury osiągały tam jedne z najwyższych wartości w listopadzie na tle historii pomiarów meteorologicznych.

Rekordy ciepła padły natomiast u naszego zachodniego sąsiada. Przykładowo w mieście Wormacja w Nadrenii-Palatynacie odnotowano 23,9 stopnia, pierwszy raz w listopadzie w dziejach tamtejszej meteorologii. Podobnie było też w Luksemburgu, gdzie zmierzono 21,2 stopnia, a trzeba zaznaczyć, że pomiarów dokonuje się tam od 1947 roku.

Nowe rekordy listopadowego ciepła zmierzono też m.in. w duńskiej Kopenhadze (17,2 st.), w szwajcarskim Zurychu (22,2 st.) czy też w estońskim Sorve, gdzie 14,3 stopnia to najwyższa temperatura w listopadzie w skali całego kraju.

Jednak nadzwyczaj ciepłe masy powietrza dotarły nie tylko do środkowej, ale też północnej Europy. W miejscowości Pori zmierzono 14,7 stopnia i jest to nowa najwyższa temperatura w listopadzie w Finlandii na tle historii.

Będzie jeszcze 20 stopni?

Jeszcze we wtorek (3.11) ciepło będzie na południowym wschodzie, gdzie odnotujemy nieco ponad 15 stopni. Jednak w nadchodzących dniach czeka nas ochłodzenie. Temperatura spadnie poniżej 10 stopni w najcieplejszym momencie dnia. Nocami zaś wrócą przymrozki do większości regionów.

Teoretycznie w listopadzie temperatura może sięgać nawet 26 stopni. Tak ciepło było w 2018 roku, kiedy w miejscowości Polana w Bieszczadach padł historyczny rekord maksymalnej temperatury zmierzonej w listopadzie na tle całej historii pomiarów.

Nic nie wskazuje na to, aby w tym roku miało dojść do powtórki. Listopad raczej już nie przyniesie nam 20 stopni. W drugiej połowie miesiąca rekord to około 15 stopni. W grudniu najwyższa temperatura to 20 stopni zmierzona ostatnio w 1989 roku w małopolskich Łazach.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news