FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Słońce przestało być spokojne. Tak dużych plam dawno nie widzieliśmy. Są 10 razy większe od Ziemi

Chociaż znajdujemy się w minimum aktywności słonecznej, to jednak na powierzchni naszej gwiazdy pojawiły się dwa olbrzymie kompleksy plam, wielokrotnie większe od Ziemi. Doszło w nich do eksplozji, która może się objawić zorzą polarną.

Dwa kompleksy plam na powierzchni Słońca. Fot. NASA / SDO.
Dwa kompleksy plam na powierzchni Słońca. Fot. NASA / SDO.

W ostatnich miesiącach aktywność słoneczna była najmniejsza co najmniej na tle minionego stulecia. Na powierzchni Słońce ciemne plamy pojawiały się nadzwyczaj rzadko, a jeśli już, to były bardzo niewielkie.

Zmiany w biegunowości magnetycznej plam potwierdzają, że rozpoczął się właśnie nowy, 25. cykl słoneczny, którego maksimum aktywności przypadnie około 2025 roku. Plam będzie z biegiem miesięcy przybywać, a pierwsze oznaki tego są widoczne już teraz.

W ostatnich dniach na powierzchni Słońca pojawił się olbrzymi kompleks ciemnych plam, a obok niego kolejny. Naukowcy nadali im numery katalogowe 2778 i 2779. To około 10 ciemnych obszarów aktywnych, z których każdy jest większy od Ziemi.

Dwa kompleksy plam na powierzchni Słońca. Fot. NASA / SDO.

Wygenerowały one rozbłysk promieniowania rentgenowskiego klasy C5.0, a wraz z nim doszło do wyrzutu masy (CME), który zmierza w postaci wiatru słonecznego, pełnego naładowanych cząstek, w kierunku Ziemi. Zgodnie z prognozami NASA, plazma słoneczna zacznie wnikać w ziemskie bieguny magnetyczne w niedzielę (1.11).

Oznacza to możliwość rozpętania się umiarkowanej burzy geomagnetycznej w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery. Na obszarach polarnych może się pojawić zorza. Szanse, że będzie ją można zobaczyć z obszaru Polski, jest minimalna.

Dwa kompleksy plam na powierzchni Słońca. Fot. NASA / SDO.

Jedna z sond STEREO, która monitoruje to, co dzieje się z niewidocznej strony Słońca, przesłała zdjęcie wskazujące, że niebawem wyłonią się kolejne dwa kompleksy plam. Rozpoczyna się tym samym ekscytujący okres dla obserwatorów naszej dziennej gwiazdy.

Szanse na występowanie zorzy polarnej będą systematycznie rosnąć, również w naszym kraju. Rosnąć będzie też zagrożenie ze strony Słońca dla transportu lotniczego, komunikacji oraz astronautów przebywających w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news