FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Jedno z najgorszych schronisk górskich przechodzi remont i zmieni się nie do poznania [ZDJĘCIA]

W rankingach turystycznych to polskie schronisko górskie zajmowało jedno z ostatnich miejsc, bo jest małe, brudne i pozbawione toalet. Teraz ma się to zmienić. Kosztem kilku milionów złotych przejdzie gruntowną modernizację.

Tak będzie wyglądać Chatka Puchatka po modernizacji w 2021 roku. Fot. Bieszczadzki Park Narodowy.
Tak będzie wyglądać Chatka Puchatka po modernizacji w 2021 roku. Fot. Bieszczadzki Park Narodowy.

Chatka Puchatka to jedna z najbardziej znanych lokalizacji w Bieszczadach. Turyści przemierzający Połoninę Wetlińską często się tam zatrzymywali, odpoczywali, posilali się i ruszali w dalszą drogę.

Nie każdy wie, że od 5 lat nie jest to już schronisko, lecz schron turystyczny. Od dłuższego czasu status własnościowy budynków pozostawał nieuregulowany, czego efektem był spór sądowy toczony między Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym (PTTK) a Bieszczadzkim Parkiem Narodowym (BdPN), który zakończył się na korzyść tego drugiego.

W tym roku przebieg żółtego szlaku, wiodącego z Brzegów Górnych w kierunku Chatki Puchatka, uległ zmianie. To skutek remontu, który rozpoczął się na wiosnę, a zakończy pod koniec 2021 roku. Obiekt, który w rankingach turystycznych kilkukrotnie zajmował jedno z ostatnich miejsc wśród najlepszych polskich schronisk górskich, odmieni się nie do poznania.

Zakaz wstępu na teren budowy nowego schroniska Chatka Puchatka. Fot. TwojaPogoda.pl

Jest w trakcie gruntownej przebudowy i rozbudowy, aby przestał straszyć turystów i zapewnił im to, co w dzisiejszych czasach jest już standardem. Zacznie wreszcie spełniać wszelkie wymogi przeciwpożarowe, sanitarne i środowiskowe, a jednocześnie ograniczy koszty utrzymania do akceptowalnego poziomu, ponieważ teraz są one astronomiczne i bardzo obciążają budżet parku narodowego.

Za niemal 4 miliony złotych powstaje oczyszczalnia ścieków, kotłownia na ekologiczny olej rzepakowy, piwnica wielofunkcyjna oraz pomieszczenie, gdzie będzie gromadzona deszczówka. Na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, za sprawą których schronisko zyska czystą energię.

Chatka Puchatka w Bieszczadach. Fot. Wikipedia / Pudelek.

Na parterze obok sali głównej dla turystów, gdzie będzie można przeczekać kiepską pogodę i coś zjeść, znajdzie się dyżurka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z pomieszczeniem pobytu straży Bieszczadzkiego Parku Narodowego i obserwatora IMGW, sale warsztatowe i gospodarcze dla GOPR i BdPN, toalety dla turystów oraz taras z wiatą. Na poddaszu znajdą się pomieszczenia socjalne dla obsługi obiektu i kolejna, mniejsza sala dla turystów.

Zagospodarowane zostanie także otoczenie schroniska tak, aby turyści nie niszczyli przyrody. Władze parku chcą też wyplenić inwazyjne gatunki roślinne, które tam się zadomowiły. Chyba najciekawszym projektem będzie powrót do kulturowego wypasu owiec na połoninach. Turystów powinien też zachwycić nowy taras widokowy, z którego będzie można podziwiać zapierającą dech panoramę Bieszczadów.

Chatka Puchatka w Bieszczadach. Fot. TwojaPogoda.pl

Chatka Puchatka stanie się też ważnym punktem powstającego Bieszczadzkiego Parku Gwiezdnego Nieba, gdzie z dala od sztucznego zanieczyszczenia świetlnego można podziwiać większą ilość gwiazd niż w jakimkolwiek innym miejscu w Polsce.

Tymczasem z technologicznych nowinek pojawi się elektroniczna tablica z najnowszymi informacjami o pogodzie panującej w Bieszczadach oraz warunkach na szlakach turystycznych. Będzie też można dowiedzieć się ciekawych informacji o przeszłości Chatki oraz wartych odwiedzenia miejscach w Bieszczadach.

Chatka Puchatka w Bieszczadach. Fot. Wikipedia / Grzegorz.pietrzak321.

Dopóki remont się nie zakończy, turyści muszą się liczyć z utrudnieniami. Szlak żółty, który dotychczas był jednym z najłatwiejszych, teraz odbija w prawo i łączy się ze szlakiem czerwonym (głównym szlakiem bieszczadzkim) prowadzącym z Brzegów Górnych, który jest bardzo stromy, a przy tym wymagający, przeznaczony dla bardziej zaawansowanych turystów.

Szlak czerwony, biegnący poniżej Hasiakowej Skały, na której znajduje się Chatka Puchatka, łączy najciekawsze miejsca w Bieszczadach, które warto zobaczyć. Idąc na prawo od Chatki dojdziemy na Połoninę Caryńską, a na lewo przez Szare Berdo na Smerek. Oba kierunki są godne polecenia.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Bieszczadzki Park Narodowy.

Komentarze

prognoza polsat news