FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Przed nami apogeum ulew. W dobę spadnie tyle deszczu, ile powinno przez cały miesiąc [MAPY]

Potężne ulewy przechodzą nad południowymi i centralnymi regionami kraju. Minionej doby sumy opadów sięgały połowy październikowej normy. Najbliższej doby spadnie z kolei tyle deszczu, ile powinno przez cały miesiąc. W środę będzie podobnie. Sprawdź prognozę!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

W poniedziałek (12.10) największe ulewy przeszły nad południowymi, wschodnimi i centralnymi regionami. Spadło przeważnie od 10 do 30 litrów wody na metr kwadratowy, a lokalnie do 45 litrów.

We wtorek (13.10) najmocniej i najdłużej popada w województwach południowych i centralnych. W województwie opolskim, śląskim, małopolskim, łódzkim i częściowo w woj. dolnośląskim i wielkopolskim spadnie od 20 do 50 litrów wody na metr kwadratowy. Dla porównania norma opadów dla całego października to 40-50 litrów.

Do 25 litrów deszczu spodziewamy się zaś miejscami w woj. mazowieckim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Sumy opadów mogą być punktowo większe podczas burz, których spodziewamy się w woj. lubelskim i podkarpackim.

W środę (14.10) ulewy przesuną się nad regiony zachodnie i południowo-zachodnie. W województwie opolskim, dolnośląskim i lubuskim spadnie od 25 do 50 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi, a lokalnie w Sudetach jeszcze więcej.

Prognoza pogody na wtorek. Fot. TwojaPogoda.pl

Obfite deszcze przejdą też nad Wielkopolską, Kujawami, Pomorzem Gdańskim, Warmią i Mazurami. Sumy opadów nie powinny tak jednak przekraczać 20-25 litrów na metr kwadratowy ziemi. Opady będą miały na ogół charakter ciągły.

W trakcie całkowitego zachmurzenia i opadów temperatura będzie oscylować w granicach 7-9 stopni. Wiatr z kierunku północnego będzie się systematycznie wzmagać, osiągając w porywach do 50-60 km/h. Będzie potęgować odczucie przeszywającego chłodu.

Prognoza pogody na środę. Fot. TwojaPogoda.pl

Chłodna, wilgotna i wietrzna aura będzie sprzyjać obniżaniu odporności naszego organizmu, czyniąc go bardziej podatnym na infekcje wirusowe. Dlatego pamiętajmy o ciepłej odzieży, ale również odpowiednim odżywaniu się, zwłaszcza o cennych witaminach.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news