FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Ta czerwona „gwiazdka” na niebie wschodnim to Mars. Następnym razem tak blisko będzie za 15 lat

Mars znajduje się w opozycji, czyli najbliżej Ziemi podczas swojej 2-letniej wędrówki wokół Słońca. Tym razem to zbliżenie jest wyjątkowe, ponieważ następnym razem tak blisko Czerwona Planeta będzie dopiero za 15 lat.

Mars. Fot. NASA.
Mars. Fot. NASA.

Z tej okazji warto obserwować Marsa na wieczornym niebie. Nie jest to trudne, wystarczy spojrzeć średnio wysoko na niebo wschodnie i południowo-wschodnie. Chociaż na pierwszy rzut oka Mars przypomina zwyczajną gwiazdę, to jednak po pierwsze w przeciwieństwie do gwiazd nie migoce.

Po drugie jest trzykrotnie jaśniejszy od Syriusza, najjaśniejszej gwiazdy ziemskiego nieba. Po trzecie mieni się czerwoną barwą, jak przystało na Czerwoną Planetę. O północy Mars wznosi się wysoko nad południowy horyzont.

Jeśli uda się Wam go zaobserwować także przez teleskop, będzie mogli zobaczyć ciekawe obszary na jego powierzchni. To wyjątkowa okazja, ponieważ następnym razem Mars tak jasny będzie dopiero w 2035 roku.

Czerwona Planeta to obecnie najintensywniej badane ciało niebieskie poza Ziemią. Ludzkość szykuje się na pierwszy w historii załogowy lot w jej kierunku. Firma SpaceX zapowiada lądowanie pierwszych ludzi już w 2025 roku, zaś NASA w latach 30.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news