FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Człowiek zmienia oblicze Ziemi. Stworzył jedno z najpiękniejszych jezior na naszej planecie [ZDJĘCIA]

Człowiek zmienia oblicze Ziemi wznosząc gigantyczne budowle, które są w stanie zmieniać bieg rzek, tworzyć sztuczne jeziora, pustynie przemieniać w żyzne tereny. Oto kolejny z cudów człowieka, nie natury. Jedno z najpiękniejszych jezior na świecie.

Sztuczne jezioro Powell. Fot. allaricercadiShambala / mediad.publicbroadcasting.net
Sztuczne jezioro Powell. Fot. allaricercadiShambala / mediad.publicbroadcasting.net

Fotografie wykonywane przez astronautów zachwycają nas, ponieważ ukazują powierzchnię naszej planety z perspektywy, której większość z nas nigdy nie ujrzy na własne oczy. Największe rzeki świata, jeziora i pełne wydm pustynie, choć wydają się czymś zupełnie naturalnym, czasem mogą się okazywać budowlą wzniesioną ludzką ręką.

Na przestrzeni tysięcy lat nauczyliśmy się zmieniać bieg rzeki, zalewać doliny wodą tworząc tamy, drążyć tunele pod górami. Jednym z takich cudów stworzonych przez człowieka jest jezioro Powell na granicy amerykańskich stanów Utah i Arizona.

Zdjęcie sztucznego jeziora Powell wykonane ze Stacji Kosmicznej. Dane: NASA.

Jest to sztuczny zbiornik wodny wzniesiony na rzece Kolorado, który dodatkowo jest zasilany wodą z rzek San Juan i Escalante. Powstał w 1963 roku, kiedy wzniesiono zaporę Glen Canyon. Ze względu na obszar przez jaki przepływa, jest nazywany jednym z najpiękniejszych sztucznych zbiorników na świecie.

Nurty rzek płyną między kanionami zasilając w życiodajną wodę gospodarstwa rolne. Zbiornik przez kilkanaście lat nie był całkowicie wypełniony z powodu niedostatku opadów. Dopiero w latach 80. osiągnął pełne napełnienie.

Sztuczne jezioro Powell. Fot. placestoseeinyourlifetime.com

W ostatnim czasie, z powodu silnej suszy, poziom jeziora znacząco opadł, wpływając na skalę upraw. Ciekawą formacją na zdjęciu jest również meander, który powstał kilka tysięcy lat temu. Z biegiem czasu rzeka skróciła swój bieg i zaczęła go podmywać tworząc wysoki na blisko 200 metrów kanion.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

Komentarze

prognoza polsat news