FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Alarm pogodowy! Wyjątkowo silne burze pozrywają dachy, połamią drzewa, zaleją drogi i domy [MAPY]

Aż po godziny nocne spodziewamy się najsilniejszych burz od początku tego roku, a nawet na tle ostatnich 3 lat. Przyniosą one ulewy, gradobicia i wichury, a nawet trąby powietrzne. Mogą one powodować duże szkody oraz zagrażać zdrowiu i życiu. Sprawdź ostrzeżenia!

W niedzielę (30.08) nad Polską panują niezwykle niebezpieczne warunki atmosferyczne, które zdarzają się zaledwie raz na kilka lat. Mogą one powodować znaczne szkody materialne oraz stanowić poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Dlatego też wydaliśmy najwyższy, czerwony stopień ostrzeżenia meteorologicznego.

Śledź burze i deszcze na żywo >>>

Front atmosferyczny oddziela od siebie skrajnie różne masy powietrza. Nad zachodnie i północne regiony napływa chłodna masa powietrza polarno-morskiego znad Atlantyku, zaś nad południowo-wschodnie dzielnice dociera upalne powietrze zwrotnikowe z dalekiego południa.

W tym samym czasie, gdy na Dolnym Śląsku i Suwalszczyźnie po południu notowaliśmy zaledwie 17 stopni, to w Małopolsce termometry pokazywały nawet 34 stopnie. To wystarczy, aby na styku mas piętrzyły się rozbudowane chmury burzowe, które przynosić będą skrajnie groźne zjawiska.

W pomarańczowej strefie od Śląska i Małopolski przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką, Mazowsze i Kielecczyznę po Mazury, Podlasie i Lubelszczyznę spodziewamy się wyładowań atmosferycznych z ulewnym deszczem do 30 litrów na metr kwadratowy (lokalnie do 50 litrów) deszczu, gradem o średnicy do 3 cm (lokalnie do 5 cm) i wiatrem w porywach do 100 kilometrów na godzinę (lokalnie do 120 km/h).

Nie można wykluczyć, że w strefie czerwonej zjawiska będą jeszcze gwałtowniejsze. W skrajnych przypadkach może spaść grad o średnicy 10 centymetrów, a porywy wiatru mogą przekraczać 120 kilometrów na godzinę, przy czym znacznie wzrośnie ryzyko wystąpienia trąb powietrznych.

Tak gwałtowne zjawiska mogą siać duże spustoszenie. Ulewny deszcz może powodować lokalne podtopienia dróg i budynków. Grad może uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Na przyległych obszarach również przejdą burze, ale zjawiska nie będą już tak intensywne. Mimo to każda burza, nawet ta najsłabsza, stanowi potencjalne zagrożenie, którego pod żadnym pozorem nie można lekceważyć.

Dlatego należy powziąć środki ostrożności, czyli unikać przebywania w pobliżu drzew, słupów i linii energetycznych oraz tablic reklamowych i wszelkich innych niezabezpieczonych przedmiotów, w które może uderzyć błyskawica lub którego mogą zostać porwane przez silny wiatr.

Podczas obowiązywania ostrzeżeń meteorologicznych wysyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) na telefony komórkowe, a także w trakcie trwania gwałtownych zjawisk, lepiej pozostać w domu i nie wychodzić aż do ustania zagrożenia, czyli między późnym popołudniem a późnymi godzinami wieczornymi.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news