FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Na południu kraju codziennie możliwe burze i ulewy. Bardzo niebezpieczna pogoda panuje w górach

Na południu Polski przez kilka następnych dni nadal możliwe są burze, którym towarzyszyć mogą ulewne deszcze, miejscami z gradem i porywistym wiatrem. Najbardziej niebezpiecznie będzie w górach, dlatego turyści powinni zachować szczególną ostrożność.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Za sprawą pogodnego wyżu Emil znad pogranicza Białorusi i Rosji, nad Polskę nadal napływa gorące i suche powietrze ze wschodu. Jednak wyjątek stanowią regiony południowe, gdzie zalega linia zbieżności wiatru, gdzie występują dogodne warunki do piętrzenia się chmur burzowych.

W tej strefie podwyższonej wilgoci następuje intensywna konwekcja, która może przynosić burze, zwłaszcza na terenach górzystych i okołogórskich. Tych najbardziej gwałtownych zjawisk spodziewamy się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Turyści przemierzający sudeckie lub karpackie szlaki muszą się liczyć z zagrożeniem z ich strony. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność i śledzić nasze mapki burzowe i opadowe, aby nie zostać zaskoczonym w ostatniej chwili.

ZOBACZ: Zalane budynki, drogi i garaże. Potężne ulewy przeszły nad Polską [FILM]

W ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 2 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 80 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Jak uniknąć burzy?

Kiedy chmura przypomina kształtem kalafior, to można już mówić o powstawaniu chmury burzowej. Ostatecznym wskaźnikiem zbliżającego się zagrożenia jest smuga opadowa od podstawy chmury do powierzchni ziemi. W tym momencie należy czym prędzej szukać schronienia.

Aby dowiedzieć się w jakiej odległości od nas znajduje się burza, wystarczy tylko policzyć sekundy dzielące pojawienie się pioruna od wystąpienia grzmotu. Jeśli są to 3 sekundy, to wówczas wiemy iż piorun pojawił się 1000 metrów od nas, jeśli 5 sekund to 1700 metrów, a jeśli 10 sekund to 3400 metrów od nas.

Pamiętajmy, że nawet jeśli chmura znajduje się 10 kilometrów od nas, to możemy zostać porażeni przez piorun. Ciemne chmury powinny nam uświadomić w jakim niebezpieczeństwie się znajdujemy. Najbardziej niebezpiecznie jest na grani, czyli na poszarpanym, najbardziej ostrym grzbiecie góry. Pioruny uderzają w granie najczęściej, ponieważ ściągają je ostre formacje.

ZOBACZ: Piorun rozebrał ich do naga, spalił ubranie i skórę, oślepił i ogłuszył

Najlepiej oddalić się od skał na co najmniej metr, a w większej grupie nie wolno trzymać się za ręce, ponieważ w przypadku porażenia jednej osoby, ładunek przejdzie też na pozostałe. Warto też się rozproszyć.

Przede wszystkim jednak należy jak najszybciej zejść w niższe partie gór, najlepiej do najbliższego schroniska i przeczekać tam trudne warunki atmosferyczne. Jeśli jednak wszelkie budynki znajdują się zbyt daleko, to zminimalizować porażenie piorunem można kucając i dotykając rękoma gruntu.

Jeśli wówczas zostaniemy porażeni piorunem, to skutki tego będą najlżejsze, ponieważ prąd elektryczny najszybszą możliwą drogą przeniknie do ziemi, gdzie się rozładuje. Pamiętajmy o telefonie alarmowym: 601-100-300.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news