FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Izajasz pustoszy Karaiby i zmierza w kierunku Florydy. To drugi huragan w ciągu zaledwie tygodnia

Jeszcze nie minął tydzień od uderzenia huraganu Hanna w Teksas, a już w kierunku Florydy pędzi kolejny, tym razem Izajasz. Wszystko wskazuje na to, że przyniesie ulewy i wichury wzdłuż całego wschodniego wybrzeża USA. Będzie potężny sztorm i powodzie.

Zdjęcie satelitarne huraganu Izajasz. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne huraganu Izajasz. Fot. NASA.

Izajasz (właśc. Isaias) narodził się w ostatnich dniach nad gorącymi wodami Atlantyku. Błyskawicznie przybrał na sile i wędrując nad Dominikaną i Haiti na Karaibach, przeobraził się w drugi w tym roku tropikalny huragan.

Obecnie składające się na niego chmury burzowe przynoszą ulewne deszcze, powodzie i osunięcia ziemi, na wyspach Haiti i Portoryko. Jego kolejnym celem są Bahamy, które zacznie pustoszyć jeszcze w piątek (31.07).

Na popularnych wśród turystów wyspach spodziewane są ulewne deszcze do 500 litrów na metr kwadratowy ziemi, wysokie fale sztormowe przekraczające 10 metrów wysokości, przypływ sztormowy do 3 metrów powyżej normalnego stanu morza oraz porywy wiatru do 150 kilometrów na godzinę.

Na uderzenie żywiołu szykują się już Amerykanie, ponieważ zgodnie z prognozami Krajowego Centrum ds. Huraganów (NHC) huragan dotrze w pobliże wschodnich wybrzeży Florydy w niedzielę (2.08). Wcześniejsze przewidywania wskazywały, że oko cyklonu wtargnie na ląd.

Jednak obecne projekcje dalszej trasy huraganu są bardziej optymistyczne. Oko miałoby trzymać się z dala od lądu, jednak zachodnia część tropikalnej formacji będzie przynosić ulewy i wichury na niemal całej Florydzie. Do tego dochodzi jeszcze sztorm na Atlantyku.

Bardziej ostrożni mieszkańcy wschodniego wybrzeża Florydy zabezpieczają okna i drzwi swoich domów płytami pilśniowymi, aby żywioł nie wyrządził szkód. Niektórzy ewakuują się na własną rękę w głąb lądu do rodziny lub znajomych.

Aktualna lokalizacja i prognozowana trasa huraganu Izajasz. Fot. Wunderground.

O wiele większe problemy czekają jednak osoby mieszkające na wybrzeżach stanu Karolina Północna, gdzie oko huraganu prawdopodobnie dotrze we wtorek (4.08). Konieczna będzie ewakuacja mieszkańców, zwłaszcza Przylądka Hatteras, słynącego z tego, że w jego okolicy bracia Wright odbyli swój historyczny lot.

Przejście huragany Izajasz odczuwalne będzie prawie na całym wschodnim wybrzeżu USA i Kanady. Drugie wejścia na ląd nastąpi w kanadyjskiej Nowej Szkocji, co nastąpi w połowie przyszłego tygodnia. Spodziewać się trzeba obfitych opadów, burz, porywistego wiatru i sztormowych fal.

Sezon na tropikalne cyklony trwa na Atlantyku do końca listopada. Największą aktywność osiągać będzie od końca sierpnia do końca października. Przewiduje się, że w tym czasie narodzi się drugie tyle, co do tej pory, nazwanych cyklonów, z czego jeszcze 6 huraganów, w tym 4 o kategorii co najmniej trzeciej.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NHC.

Komentarze

prognoza polsat news