FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Trąba powietrzna przeszła przez Ustronie Morskie. Uszkodziła domki letniskowe i zraniła 6 osób [FILMY]

Trąba powietrzna przetoczyła się nad Ustroniem Morskim k. Kołobrzegu, popularną turystyczną miejscowością nadbałtycką. Żywioł uszkodził 9 domków typu holenderskiego, raniąc przy tym 6 osób. Zobacz nagrania!

Szkody po trąbie powietrznej w Ustroniu Morskim. Fot. Facebook / Gmina Ustronie Morskie.
Szkody po trąbie powietrznej w Ustroniu Morskim. Fot. Facebook / Gmina Ustronie Morskie.

W piątek (10.07) około godziny 18:10 nad Ustroniem Morskim niedaleko Kołobrzegu, przeszła trąba powietrzna. Jak donoszą świadkowie zdarzenia, żywioł uszkodził 9 domków typu holenderskiego. 6 osób, w tym dziecko, zostało rannych po tym, jak spadły na nie elementy konstrukcyjne domków.

Trąba powietrzna w Ustroniu Morskim. Fot. Polsatnews.pl / Karolina.

Mimo, że 5 osób zostało odwiezionych do szpitala, to jednak na szczęście nikt poważnie nie ucierpiał. Urlopowicze doznali jedynie niegroźnych stłuczeń i zadrapań. Szkody są duże, 7 z 9 domków zostało zniszczonych w całości. Uszkodzone zostały też dwa zaparkowane w pobliżu nich samochody.

Uderzenie tornada mogło się skończyć dużo gorzej, ponieważ trąba nawiedziła osiedle składające się w sumie z 70 domków, które zamieszkiwało około 300 osób. Jak informuje serwis e-kg.pl, wiatr miał ogromną siłę, ponieważ dwumetrową blachę z jednego z domków przewiał niemal kilometr dalej i wbił w ogrodzenie jednej z posesji.

Oprócz domków uszkodzone zostały biegnące w pobliżu słupy i linie energetyczne. Trąba powietrzna połamała i powaliła wiele drzew. Z naszych szacunków wynika, że prędkość wiatru przekraczała 100 kilometrów na godzinę.

To kolejna trąba powietrzna w tym sezonie. 29 czerwca szary lej dotknął ziemi na północnych przedmieściach Krakowa. Nie spowodował jednak szkód. Znacznie groźniejsze okazało się tornado, które przetoczyło się 7 czerwca nad Kaniowem w rejonie Czechowic-Dziedzic w woj. śląskim.

Trąba miała kategorię F1, co oznacza wiatr o prędkości od 117 do 180 kilometrów na godzinę. Uszkodzonych zostało około 20 dachów na domach i na 2 budynkach gospodarczych. Nikt jednak nie ucierpiał.

Straż Pożarna odnotowała ponad tysiąc interwencji, najwięcej, bo ponad 600, na Mazowszu, a zwłaszcza w Warszawie, Ciechanowie i Mławie. 6-krotnie rzadziej strażacy wyjeżdżali do usuwania skutków burz na Ziemi Łódzkiej, w tym Zduńskiej Woli, Zgierzu i Łodzi. Największe ulewy przeszły nad Ciechanowem na Mazowszu, gdzie spadło około 37 litrów wody na metr kwadratowy ziemi.

Źródło: TwojaPogoda.pl / e-kg.pl / IMGW / Straż Pożarna.

prognoza polsat news