FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Katastrofa ekologiczna w najbardziej depresyjnym mieście świata. „Rzeki zmieniły kolor na czerwony”

W mieście odciętym od świata, przez znaczną część roku pogrążonym w ciemnościach i siarczystych mrozach, z wyjątkowo skażonym powietrzem, doszło do katastrofy ekologicznej, w wyniku której miejscowe rzeki i jeziora zmieniły barwę na czerwoną.

Skażona rzeka Ambarnaja w rejonie Norylska w Rosji. Fot. Marine Rescue Service.
Skażona rzeka Ambarnaja w rejonie Norylska w Rosji. Fot. Marine Rescue Service.

Jak informuje organizacja ekologiczna WWF, w miniony piątek (29.05) w Norylsku, mieście położonym 300 kilometrów na północ od koła polarnego, w północnej Rosji, okrzykniętym najbardziej ponurym i przygnębiającym miastem na świecie, miała miejsce klęska ekologiczna.

W wyniku uszkodzenia zbiornika z olejem napędowym na terenie elektrociepłowni nr 3, do miejscowych rzek, stawów i jezior wyciekło ponad 20 tysięcy ton niebezpiecznej substancji, która stanowi zapasowe paliwo dla elektrowni w przypadku odcięcia dostaw gazu ziemnego.

ZOBACZ: Norylsk, najbardziej depresyjne miasto świata [ZDJĘCIA]

Zanim pracownicy elektrowni zorientowali się, że doszło do wycieku, minęło kilka godzin. Stało się to w momencie, gdy przez kałużę oleju przejeżdżał pojazd, który stanął w płomieniach. Krótko po tym wprowadzono stan nadzwyczajny, nie tylko w Norylsku, ale też w znacznej części Półwyspu Tajmyr.

Tradycyjnie już informację o wycieku zatajano, a działania podejmowane przez władze były zbyt powolne i niewystarczające. Strażacy próbowali za wszelką cenę uchronić przed skażeniem jezioro Piasiono, największy naturalny zbiornik słodkowodny w regionie.

Kilka kilometrów od zbiornika udało się im ustawić zaporę, która miała powstrzymać benzen i ksylen, ale ekolodzy są zdania, że toksyczne substancje wsiąkają w glebę i wraz z wodami gruntowymi dotrą ostatecznie do zbiornika powodując jego skażenie, która utrzyma się wiele lat.

Rzeki okryły się czerwienią

Zdjęcia satelitarne pokazują jednoznacznie, że skażenie jest olbrzymie. Miejscowe cieki wodne i zbiorniki zmieniły barwę na czerwoną. Apokaliptyczne sceny uświadamiają nam, jak człowiek potrafi zniszczyć środowisko naturalne na obrzeżach Arktyki, w wydawałoby się dotąd najbardziej nieskażonym miejscu na świecie.

Jednak Norylsk jest jego zaprzeczeniem. Świadczy o tym chociażby śnieg, który bardzo często zmienia barwę z białego na czarny. To efekt skrajnego zanieczyszczenia powietrza. Ciężki przemysł doprowadził do tego, że jest to jedno z najbardziej skażonych miejsc na Ziemi. Wydobywa się tam ogromne ilości metali, tam też znajduje się największy na świecie zakład wytopu metali ciężkich.

Zdjęcie satelitarne skażonej rzeki Ambarnaja w Norylsku w Rosji. Fot. ESA / Sentinel-2.

Rocznie produkuje się około pół miliona ton miedzi, tyle samo niklu i 2 miliony ton dwutlenku siarki. Wydobywa się i wytapia również kobalt, platynę i pallad. Poza czarnym śniegiem, w powietrzu czuć cały czas siarkę, a średnia długość życia pracowników kombinatu jest o całe 10 lat krótsza niż wynosi średnia w Rosji.

Winne ocieplenie klimatu

Ekolodzy wskazują ocieplenie klimatu za główną przyczyną rozszczelnienia się zbiornika z olejem napędowym. Jak wynika z akt toczącego się śledztwa, doszło do osadzenia opalowania zbiorników ze względu na zmianę struktury wiecznej zmarzliny.

Norylsk jest największym miastem wysuniętym najdalej na północ naszej półkuli i tylko jednym z zaledwie trzech miast znajdujących się na obszarze panowania wiecznej zmarzliny. Średnie temperatury powietrza systematycznie tam wzrastają, wieczna zmarzlina zaczyna się roztapiać, a grunt rozmiękać, pochłaniając wszystko, co na nim stoi.

Norylskie zakłady przemysłowe. Fot. Max Pixel.

To oznacza, że budynki wznoszone na palach, trzeba będzie przebudować, bo w przeciwnym razie zaczną pękać i obracać się w ruinę. Podobnie jak w innych regionach strefy subpolarnej, ocieplenie klimatu postępuje najszybciej na świecie. Mieszkańcy mieli tego jasny dowód w lipcu 2013 roku. Temperatura sięgnęła tam w cieniu 32 stopni i była najwyższą od momentu rozpoczęcia ciągłych pomiarów w 1972 roku.

Źródło: TwojaPogoda.pl / WWF.

Komentarze

prognoza polsat news