FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Angielska pogoda? To powiedzenie jest już nieaktualne! Tak słonecznie jeszcze nigdy nie było

Anglia, która znana jest z pochmurnej i deszczowej pogody, tej wiosny straciła swoją domenę, ponieważ tak słonecznej aury, panującej przez całe tygodnie, nie pamiętają najstarsi mieszkańcy. Co się stało ze słynną angielską pogodą?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Brytyjczycy przecierają oczy ze zdumienia. Tej wiosny niebo nad ich głowami było nadzwyczaj pogodne. Potwierdzają to meteorolodzy. Od kiedy prowadzone są obserwacje i pomiary, a więc od 1929 roku, nie odnotowano równie słonecznej aury.

Historyczny rekord, dotychczas należący do wiosny 1948 roku, został pobity, i to z nawiązką. Odnotowano średnio 626 godzin usłonecznienia w porównaniu z 555 godzinami sprzed 72 lat. To o 70 godzin więcej.

Jakby tego było mało, to jeszcze trzeba podkreślić, że wiosna była pogodniejsza od większości sezonów letnich. Słoneczniejsze były zaledwie trzy z nich. Tak było w 1976, 1995 i 1989 roku, a przecież wszystkich sezonów odnotowano już 91.

Najpogodniejsza wiosną była Anglia, gdzie usłonecznienie sięgnęło zawrotnych 696 godzin. To dużo więcej niż wynosi średnie usłonecznienie wiosny w Polsce, a te sięga około 500 godzin. Co ciekawe, nawet ubiegłoroczna w naszym kraju przyniosła tylko 560 godzin usłonecznienia.

Usłonecznienie wiosną 2020 roku wobec normy z lat 1981-2010 (po lewej) i ranking najbardziej słonecznych wiosen w historii. Fot. Met Office.

Wiosna w Wielkiej Brytanii była nie tylko rekordowo słoneczna, ale też piątą najbardziej suchą i ósmą najcieplejszą w całej historii pomiarów. Natomiast w niektórych hrabstwach w północno-wschodniej Anglii i wschodniej Szkocji odnotowano najsuchszą wiosnę w serii opadowej sięgającej 1862 roku.

Skąd ta anomalia?

Wyjątkowo słoneczną, suchą i ciepłą pogodę tej wiosny zapewniały potężne wyże, nadzwyczaj często panujące nad rejonem Wysp Brytyjskich. Następnie wędrowały one przez Polskę w kierunku Morza Czarnego i wschodniej części Europy.

Za ich sprawą również w naszym kraju wiosna okazała się jedną z najsuchszych na tle wielolecia. Z kolei marzec był najbardziej słonecznym marcem w całej historii pomiarów meteorologicznych, a kwiecień jednym z najbardziej słonecznych. Maj mocno od nich odstawał.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Met Office.

prognoza polsat news