FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Jest gorąco jak w piekle. Temperatura pierwszy raz w tym roku przekroczyła w cieniu 50 stopni

Podczas, gdy my narzekamy na nietypowe chłody, na Bliskim Wschodzie temperatura pierwszy raz w tym roku przekroczyła w cieniu 50 stopni. Gorąco jak w samym piekle zrobiło się wcześniej niż zazwyczaj. Źle to wróży na dalsze tygodnie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Ostatnie dni przyniosły nową najwyższą temperaturę od początku tego roku na świecie. W mieście Tuz Churmatu w północnym Iraku odnotowano w cieniu aż 51,5 stopnia. Fala upałów nadeszła wcześniej niż zwykle. Zazwyczaj przeszło 50 stopni notuje się dopiero w szczycie sezonu letniego.

Na przełomie maja i czerwca temperatury osiągają w tej części Bliskiego Wschodu około 40 stopni. Biegunem ciepła nie powinna być jeszcze południowo-zachodnia, lecz południowa część Azji, a zwłaszcza Indie i Pakistan, gdzie żar osiąga apogeum tuż przed nadejściem mokrego monsunu.

W najcieplejszych miejscowościach Półwyspu Indyjskiego notuje się do 50 stopni. Zaledwie 1 stopień został tym samym do historycznego rekordu ciepła odnotowanego zaledwie rok temu w miejscowości Dras w Radźastanie. Niewykluczone, że może niebawem paść nowy rekord.

Przed mieszkańcami Indii pora deszczowa, która w ciągu kilkunastu dni przyniesie spore ochłodzenie. Tymczasem na Bliskim Wschodzie będzie coraz goręcej. Tegoroczne lato zapowiada się nadzwyczaj gorąco i sucho. Już w maju padło tam wiele rekordów upału.

nam trudno sobie wyobrazić, jak gorąco jest chociażby w Kuwejcie, gdzie temperatura przekracza 40 stopni przez pół roku, 50 stopni w cieniu notuje się przez miesiąc, a ponad 50 stopni przynajmniej przez kilka dni.

Obecnie obowiązujący, ustanowiony przed rokiem rekord ciepła dla Azji to 53,9 stopnia w Kuwejcie. Jednak ogólnoświatowy rekord nadal należy do kalifornijskiej Doliny Śmierci, gdzie 10 lipca 1913 roku miało być 56,7 stopnia.

Dla porównania w Polsce najwyższa temperatura zmierzona została w okolicach Opola 29 lipca 1921 roku i wyniosła 40,2 stopnia. Jednak z powodu kontrowersji odnośnie metod pomiarowych bardziej wiarygodny jest rekord ze Słubic, gdzie 30 lipca 1994 roku było 39,5 stopnia. Kilkukrotnie w różnych regionach kraju notowano też równo 39 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news