FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Fantastyczne zjawisko nad Polską. Wokół Słońca pojawił się tęczowy pierścień [ZDJĘCIA]

Za sprawą chmur pierzasto-warstwowych możemy się dzisiaj zachwycać nietypowym zjawiskiem optycznym na niebie. Wokół Słońca pojawił się olbrzymi barwny pierścień. Zobacz zdjęcia.

Halo słoneczne. Fot. Max Pixel.
Halo słoneczne. Fot. Max Pixel.

Bardzo ciekawe i dosyć rzadko spotykane zjawisko uwieczniają w sobotę (23.05) na zdjęciach nasi czytelnicy. W wielu regionach kraju można zaobserwować zjawisko o nazwie halo słoneczne.

Halo słoneczne. Fot. Małgorzata Bąk / TwojaPogoda.pl

Na zdjęciach widoczne jest Słońce przysłaniane przez bardzo delikatne i prawie niezauważalne chmury pierzasto-warstwowe piętra wysokiego o nazwie Cirrostratus, składające się z sześciokątnych kryształków lodowych, płynące na wysokości od 6 do 12 kilometrów.

Halo słoneczne. Fot. Sebastian Majchrzak / TwojaPogoda.pl

Gdy promienie słoneczne załamują się na tych kryształach wokół Słońca pojawia się charakterystyczny pierścień. Tym razem zjawisko jest wyjątkowo efektowne, ponieważ pierścień rozciąga się na znaczną część nieba i na jego brzegach pojawiają się tzw. słońca poboczne.

Halo słoneczne. Fot. Małgorzata Bąk / TwojaPogoda.pl

Zjawisko halo najlepiej szukać tuż przed nadejściem deszczowych chmur. Nad zachodnią Polską mamy deszczowy front atmosferyczny, który powoli przesuwa się na wschód, i to właśnie tam halo jest najlepiej widoczne.

Halo słoneczne. Fot. Majka / TwojaPogoda.pl

Jeśli planujecie obserwację tego zjawiska, to zachowajcie szczególną ostrożność, jak w przypadku wszystkich obserwacji związanych ze Słońcem. Pod żadnym pozorem nie wpatrujcie się bezpośrednio w naszą gwiazdę bez odpowiedniego zabezpieczenia oczu, ponieważ możecie trwale uszkodzić wzrok.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news