FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Rekordowy śnieg, który spadł na Mazurach, roztopił się w zaledwie 2 godziny. Dlaczego? [FILM]

W sieci zamieszczono bardzo interesujące nagranie poklatkowe, które w świetny sposób pokazuje jak szybko o tej porze roku potrafi się roztopić spadły śnieg, nawet w dużych ilościach. Tak błyskawiczne roztopy w środku zimy byłyby nie do pomyślenia. Dlaczego?

Fot. Facebook / Severe Weather Europe.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe.

Zimni Ogrodnicy przynieśli nam nie tylko arktyczne powietrze, ale też największe majowe opady śniegu w całej historii pomiarów meteorologicznych. Tak było m.in. na Mazurach i Suwalszczyźnie, gdzie 12 maja spadło aż 8 centymetrów białego puchu.

Nigdy wcześniej w maju nie spadło tyle śniegu, w dodatku nawet podczas minionej zimy, która zapisała się jako najcieplejsza przynajmniej na tle ostatnich 240 lat obserwacji pogody, maksymalna pokrywa śnieżna w tym regionie naszego kraju nie przekroczyła 2 cm.

Na przyspieszonym nagraniu poniżej, z miejscowości Babięta, możemy zobaczyć jak śnieg spada, a następnie, po wschodzie słońca, zaczyna się roztapiać. Roztopy rozpoczynają się około godziny 8:00 i trwają do godziny 10:00. Wystarczą zaledwie 2 godziny, aby śnieg całkowicie się roztopił.

W środku zimy takie ilości śniegu znikałyby znacznie dłużej, przeszło dobę. Dlaczego? Ponieważ tempo roztapiania się śniegu jest uzależnione od kilku czynników. Do tych najważniejszych zależy temperatura gruntu i powietrza oraz intensywność promieniowania słonecznego.

W maju Słońce wznosi się dużo wyżej nad horyzont niż w styczniu, przez co nawet w godzinach porannych do powierzchni ziemi dociera znacznie więcej promieni niż w środku zimy. Z kolei po bardzo zimnym poranku, z temperaturą około zera, gwałtownie ociepliło się do 11 stopni w godzinach popołudniowych.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news