FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Czy jest możliwe, aby w Polsce przez kilka miesięcy nie spadła ani jedna kropla deszczu?

Ani jednej kropelki deszczu przez kilka miesięcy? Czy to w ogóle możliwe? Jeden z naszych czytelników, który martwi się, że susza pokaże swoje najgorsze oblicze, zadał nam bardzo interesujące pytanie. Poznaj na nie odpowiedź.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Susza coraz głębiej zagląda nam w oczy. Są miejsca w Polsce, gdzie ostatnio deszcz widziano jeszcze w marcu. Nic więc dziwnego, że spora rzesza naszych czytelników zastanawia się, czy w kwietniu przynajmniej trochę popada.

Ostatnie prognozy wskazują, że pomimo bardzo niewielkich sum opadów, to jednak deszcz się pojawi we wszystkich regionach kraju w ostatnich dniach miesiąca. Nie będzie tym samym sytuacji, że kwiecień zapisze się bez ani jednej kropli deszczu.

Czy zdarzyło się w historii pomiarów meteorologicznych, aby deszcz nie spadł przez cały miesiąc? Owszem, ale to bardzo rzadkie zjawisko, zwykle występujące tylko raz na pokolenie. Podczas obecnej suszy miało ono już raz miejsce.

Fot. Max Pixel.

Wielu z nas zapomniało, jak bardzo suchy był kwiecień ubiegłego roku. Na Warmii, Mazurach i północnym Mazowszu przez cały miesiąc nie odnotowano ani jednego deszczu, pierwszy raz w tym miesiącu przynajmniej od połowy ubiegłego wieku.

W Warszawie i Poznaniu na tle ostatnich 70 lat tylko październik 1951 roku nie przyniósł żadnego opadu. We Wrocławiu i w Katowicach zdarzyło się tak w listopadzie 2011 roku. Z kolei w Łodzi i Krakowie spośród ponad 800 miesięcy, które miały miejsce od 1951 roku, nie odnotowano ani jednego zupełnie suchego.

Nigdy nie zdarzyło się, aby ani jednego opadu nie przyniosły dwa miesiące z rzędu. To oznacza, że najdłuższy okres bezopadowy, jaki odnotowano w Polsce, nie przekracza 5 tygodni. To odpowiedź na pytanie naszego czytelnika, który zastanawia się, czy zdarzyło się kiedyś, aby nie padało przez wiele miesięcy z rzędu.

Fot. Max Pixel.

Polska znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego, w którym następują częste i głębokie zmiany w pogodzie. Jednego dnia potrafi być sucho i gorąco, a następnego zimno i deszczowo. Temperatura z doby na dobę może spaść nawet o kilkanaście stopni.

W ubiegłym roku przekonaliśmy się, że powódź może się zmienić w suszę w ciągu zaledwie 2 miesięcy. Tak właśnie było w Warszawie, gdzie poziom Wisły opadł po przejściu fali wezbraniowej aż o 5 metrów, zbliżając się do historycznego rekordu na zaledwie 1 centymetr.

Suchą pogodę zapewniają nam wyże atmosferyczne, które jednak, podobnie jak ich przeciwieństwa, czyli niże, nieustannie wędrują, raz pogłębiając się, a innym razem rozrastając. Ta dynamika sprawia, że nawet najdłuższa blokada tradycyjnej cyrkulacji strefowej nie trwa dłużej niż kilka tygodni.

Fot. Max Pixel.

Oczywiście w danym okresie czasu może padać bardzo słabo i rzadko, ale jednak padać będzie. Susza będzie się pogłębiać, ale nie zdarzy się sytuacja, że kropla deszczu nie spadnie przez wiele miesięcy. Nie mamy się więc czego obawiać, zwłaszcza, że z każdym tygodniem temperatury będą coraz wyższe, a więc i parowanie będzie coraz silniejsze.

Czerwiec, lipiec i sierpień są od zawsze najbardziej wilgotnymi miesiącami w roku. W ciągu tych zaledwie 3 miesięcy spada aż 40 procent rocznej sumy opadów. Tylko w lipcu, który jest najbardziej deszczowym miesiącem, spada trzykrotnie więcej wody niż w najbardziej suchym lutym.

Należy więc oczekiwać, że z biegiem tygodni padać będzie coraz częściej i więcej, co nie oznacza wcale, że suszę zupełnie zażegnamy, z uwagi na coraz intensywniejsze parowanie i transpirację, które będą skutecznie uwalniać wodę z gleby i roślinności, potęgując niedobór opadów.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news