FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pół miliarda nowych drzew przybędzie w tym roku w Polsce. Ile tlenu wyprodukuje każde z nich?

Niektórzy nie mogą w to uwierzyć, sądzą, że to jakaś pomyłka, ale nic podobnego! Dobrze przeczytaliście, do końca tego roku w całej Polsce posadzonych zostanie aż pół miliarda nowych drzew. Co więcej, Wy też możecie posadzić swoje drzewko.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Każdej wiosny w całej Polsce odbywa się wielkie sadzenie drzew. W tym roku miało ono miejsce w marcu. Niestety, z powodu epidemii koronawirusa akcje wspólnego sadzenia odwołano. Ale nic straconego, gdy tylko zagrożenie minie, znów będziemy mogli pomagać leśnikom w odnawianiu lasu.

Część wiosennych prac, które nie mogły się odbyć z powodu koronawirusa, przełożono na jesień. Wtedy przeprowadzone zostaną odnowienia i zalesienia, w których udział będzie mógł wziąć każdy z nas, po wcześniejszym uzgodnieniu z najbliższym Nadleśnictwem.

Las w cieniu koronawirusa

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to zakaz wstępu do lasów zostanie zniesiony już w przyszłym tygodniu. Jednak podczas wycieczki do lasu trzeba będzie zachować co najmniej 2-metrowy dystans od innych osób. Całkowicie zakazane będą zgrupowania, a więc urządzanie grillowisk i pikników.

Po epidemii leśnicy zaproszą nas wszystkich na wspólną wycieczkę po lesie. Do dyspozycji jest ponad tysiąc ścieżek dydaktycznych wyposażonych w tablice informacyjne. W lesie można nie tylko spacerować, można też biegać, jeździć konno, zbierać grzyby, podglądać jak przyroda budzi się do życia, śledzić życie ptaków i nadrzewnych gryzoni.

Tak powstaje las

Sadzonki, które trafiają do lasu najpierw przez rok, a czasem kilka lat, rosną w szkółce leśnej pod czujnym okiem leśniczego, który dba o nie, zapewniając im najlepsze warunki do rozwoju. Corocznie szkółki produkują aż 800 milionów różnych gatunków drzew i krzewów.

Z biegiem lat sadzonych jest coraz więcej drzew liściastych, a coraz mniej iglastych, bo wraz z postępowaniem ocieplenia klimatu iglaki będą się miały u nas coraz gorzej. Od czas drugiej wojny światowej udział drzew liściastych zwiększył się o 10 procent, z 13 do 23 procent.

Szkółka Leśna Strzałków z lotu ptaka. Fot. Lasy Państwowe / Nadleśnictwo Radomsko.

Jak informują Lasy Państwowe, setki osób całymi dniami będą pracować w lasach, aby obsadzić te miejsca, skąd w ubiegłych latach pozyskano drewno. Dzięki takiemu cyklowi nie musimy martwić się, że kiedyś zabraknie nam drzew.

Zielony kolor liści uspokaja nasz wzrok, świeże powietrze sprzyja poprawie koncentracji, a cisza kojąco działa na nerwy. Lasy to nie tylko miejsce aktywnego i atrakcyjnego wypoczynku, lecz również wielki filtr zanieczyszczeń, dzięki któremu możemy oddychać świeżym powietrzem.

Ile drzew rośnie w lesie? Fot. Lasy Państwowe.

Polska znajduje się europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Zajmują one 29 procent terytorium kraju i rosną na obszarze 9 milionów hektarów. Jeszcze 70 lat temu lasy stanowiły 21 procent obszaru Polski.

Tlen, cień i przyjemny chłód

Czy wiedzieliście, że zdrowe drzewo produkuje rocznie około 120 kilogramów tlenu. Dla porównania dorosły człowiek potrzebuje w tym czasie około 175 kilogramów tlenu. W ciągu doby z drzewa potrafi wyparować od 200 do 400 litrów wody.

Jakie drzewa dominują w lesie? Fot. Lasy Państwowe.

W ten sposób temperatura w cieniu drzewa potrafi być niższa niż w miejscu nasłonecznionym nawet o 10-15 stopni. Drzewa mają także niebagatelny wpływ na ograniczanie zanieczyszczenia powietrza, bo zatrzymują nawet 75 procent miejskiego smogu.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Lasy Państwowe.

prognoza polsat news