FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pierwsze dni wiosny pod znakiem zimowych krajobrazów. W części Polski spadł śnieg i ścisnął mróz

W niektórych regionach naszego kraju temperatura nie tylko spadła poniżej zera, ale też zaczął prószyć śnieg. Zaskoczeni byli ci, którzy za oknami swych domów zamiast wiosennych, ujrzeli prawdziwie zimowe krajobrazy. Zobacz zdjęcia.

Śnieg w Woźnikach k. Piotrkowa Trybunalskiego w woj. łódzkim. Fot. Sławek / TwojaPogoda.pl
Śnieg w Woźnikach k. Piotrkowa Trybunalskiego w woj. łódzkim. Fot. Sławek / TwojaPogoda.pl

Najpierw miejscami na północy i północnym wschodzie kraju, a teraz także na wschodzie, w centrum i na południu spadł śnieg, zmieniając widoki na typowo zimowe, mimo, że mamy przecież pierwsze dni astronomicznej wiosny.

Obecnie najbardziej zaśnieżonymi regionami są Kaszuby oraz Wyżyna Śląska. W tym pierwszych miejscu, na morenowych wzgórzach, spadło nawet 5 cm białego puchu. Na Górnym Śląsku w niedzielę (22.03) o poranku przeszły zawieje śnieżne. Miejscami zabieliło się.

Śnieg w Woźnikach k. Piotrkowa Trybunalskiego w woj. łódzkim. Fot. Sławek / TwojaPogoda.pl

Bardzo ciekawie prezentuje się poranne zdjęcie satelitarne Polski, na którym widoczny jest wąski śnieżny pas ciągnący się od Warmii i Mazur przez zachodnie Mazowsze i Ziemię Łódzką po Górny Śląsk. Śnieżna ścieżka biegnie na dystansie ponad 400 kilometrów i ma do 50 kilometrów szerokości. Widoczny jest też śnieg, który spadł na Kaszubach i Żuławach.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 marca 2020 o godzinie 8:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Utworzyły ją w nocy chmury konwekcyjne, które przemieszczały się od Mazur ku Górnemu Śląskowi niosąc chwilami dość obfite opady śniegu. Za dnia, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera, śnieg w znacznej mierze lub w całości roztopi się.

"W MARCU JAK W GARNCU" - to jedyne przysłowie, które sprawdza się niemal co roku :) Przez część Górnego Śląska...

Opublikowany przez Prognoza Pogody - Damian Dąbrowski Niedziela, 22 marca 2020

Śniegu przybyło ostatniej doby także w górach, zwłaszcza w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu grubość białej kołderki zwiększyła się z 145 do 150 cm, a więc o 5 cm. Temperatura spadła natomiast aż do minus 17 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW.

Komentarze

prognoza polsat news