FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Europa na czerwono. Rzadko zdarza się, żeby jednocześnie na całym kontynencie było aż tak ciepło

To, co dzieje się nad Europą można nazwać anomalią, jednak ostatnio dzieje się tak coraz częściej, więc to, co dotychczas było niezwykłe, staje się powoli normą. Mowa o temperaturach, które grudnia w żadnym razie nie przypominają.

Anomalie temperatury w Europie w dniu 19 grudnia 2019, godz. 19:00. Fot. wxcharts.com
Anomalie temperatury w Europie w dniu 19 grudnia 2019, godz. 19:00. Fot. wxcharts.com

Niemal cała Europa na czerwono. Tak wyglądają mapy anomalii temperatury powietrza, które jednoznacznie wskazują, że jest ciepło, dużo za ciepło. W ostatnich dniach średnia temperatura w naszym kraju była nawet o ponad 7 stopni wyższa od tej, uważanej w połowie grudnia za normę z ostatnich 30 lat.

Były jednak miejscowości, gdzie temperatura okazała się ekstremalnie wysoka. Należało do nich Zakopane. W stolicy polskich Tatr odnotowano w środę (18.12) nawet 15 stopni ciepła. Dla porównania norma grudniowa wynosi minus 2 stopnie, czyli powinno być o 17 stopni zimniej!

Anomalie temperatury w Europie w dniu 18 grudnia 2019, godz. 1:00. Fot. wxcharts.com

Jeszcze wyższą temperaturę maksymalną odnotowano w Bielsku-Białej, gdzie sięgnęła ona 17 stopni. W następnych dniach na zachodzie, południu i w centrum kraju w dalszym ciągu spodziewamy się powyżej 10 stopni, miejscami 15 stopni i więcej. Będzie więc o kilkanaście stopni cieplej niż powinno o tej porze grudnia.

Anomalie temperatury w Europie w dniu 19 grudnia 2019, godz. 19:00. Fot. wxcharts.com

Polska znajduje się w strefie najbardziej ekstremalnych temperatur, podobnie jak kraje wschodniej i południowej części kontynentu. W najbliższym czasie to niezwykłe ciepło rozleje się już po całej Europie, omijając jedynie, ale tylko początkowo, krańce północnej Skandynawii.

To zasługa głębokich układów niskiego ciśnienia, które wędrują z zachodu na wschód Europy, zaciągając łagodne masy powietrza znad Atlantyku, a nawet północno-zachodniej Afryki. Nietypowe chłody pojawiają się tylko miejscami w Arktyce.

Anomalie temperatury (w stopniach Celsjusza) na świecie przez następne 10 dni. Fot. ClimateReanalyzer.org

Mapa anomalii temperatur na całym świecie zdradza nam, że nasz rejon Europy będzie w najbliższym czasie nadzwyczaj ciepły. Bąble chłodów skumulują się natomiast nad Alaską i zachodnią Kanadą. Silniejszy niż zwykle mróz będzie panować w północnej Azji.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news